Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Polícia prešetrovala podanie pre porušenie zákona o štátnom jazyku

Polícia prešetrovala podanie pre porušenie zákona o štátnom jazykuBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Polícia vyšetrovala na východnom Slovensku v obci Veľké Trakany v okrese Trebišov porušovanie jazykového zákona. Podnet na to jej dal občan slovenskej národnosti, ktorý nerozumel hláseniu miestneho rozhlasu v maďarčine. "Nedodržiavali sme zákon, to je pravda," povedal pre agentúru SITA starosta obce József Kopasz, ktorého vypočula polícia minulý týždeň v piatok. Podľa starostu doteraz vysielali obecné správy len po maďarsky. Ako ďalej uviedol, slovenská rodina, z ktorej podnet vyšiel, sa prisťahovala do obce pred pár rokmi. Sťažnosť smerovala na ministerstvo kultúry a potom aj na políciu.

"Už hlásime aj po slovensky a po maďarsky - dvojjazyčne," povedal Kopasz, podľa ktorého dovtedy nikto v obci nepožadoval dvojjazyčné vysielanie. Ako uviedol starosta, v obci žije asi 95 až 97 percent obyvateľov maďarskej národnosti. "Ale aj tí, ktorí sú slovenskej národnosti alebo rusínskej, rozprávajú po maďarsky. Medzi sebou sa rozprávame po maďarsky," povedal. Kopasz však podľa vlastných slov nemá problém hovoriť s občanmi po slovensky. "Ja sa rozprávam s pánom slovenskej národnosti. On hovorí po maďarsky, ja po slovensky, opačne hovoríme," opísal situáciu v dedine starosta, ktorý teraz obecné oznámenia vydáva v maďarčine i slovenčine.

Je to prvý takýto prípad, ktorý SMK eviduje, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Strany maďarskej koalície Eva Dunajská. "Strana maďarskej koalície protestuje proti zneužívaniu zákona o štátnom jazyku slovenskou políciou. SMK považuje kriminalizáciu zákona o štátnom jazyku zo strany slovenskej polície za neprípustnú," informovala.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 13.11.2009 | Čitateľov: 322

Overte si, či je doména voľná:


* platí k webhostingovým balíkom PLUS, NUKE, GIGA

Novinka ! Internetové vizitky

Zaregistrujte si svoju webstránku už dnes, k doméne dostanete internetovú vizitku zdarma.

Pozrite si

Kysuce: Snehové podmienky

Snowparadise Veľká Rača 65 cm Prachový
Športcentrum Oščadnica 50 cm Prachový
Snow sun Vadičov 50 cm prachový
Skalité - Serafínov 30 cm -

Novinky e-mailom

Najbližšie podujatia

Bláznivý karneval na Veľkej Rači Bláznivý karneval na Veľkej Rači
Veľká Rača - Oščadnica - Už tento víke ...
Valentínsky ples v Ochodnici Valentínsky ples v Ochodnici
Dňa 04.02.2012 sa v Kultúrnom dome v Ochodnici uskutočn&ia ...
I. ročník Retro Cup-u v hokejbale I. ročník Retro Cup-u v hokejbale
11. februára 2012 sa o 08.00 hod. v Mestskej športo ...
Ples mesta Turzovka Ples mesta Turzovka
Turzovka 11.01.2012 - Mesto Turzovka a Kultúrne a spoloč ...
Tanečný dom Tanečný dom
Čadca 22.01.2012 - Nový rok prinesie na Kysuce vš ...

Pridaj sa k nám na Google +