Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Nikola Štefundová zvíťazila na podujatí Atletický most 2011

Kysucké Nové Mest 05.01.2011 - Vo štvrtok 15.09.2011 na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom v rámci medzinárodného atletického mítingu EA CLASICC Atletický most 2011 sa uskutočnilo celoslovenské finále 12. ročníka postupovej bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2011. Do súťaže sa v školských kolách zapojilo viac než 15 000 chlapcov a dievčat z 224 škôl, do celoslovenského finále z nich postúpilo v oboch kategóriách 24 najlepších pretekárov a pretekárok. Organizátori udelili aj „voľné“ karty pre 3 chlapcov a 3 dievčatá.

Naši bežci vďaka víťazstvám v krajskom kole mali vo finále dvojnásobné zastúpenie: medzi dievčatami štartovala v tomto roku dvojnásobná strieborná medailistka z M-SR žiačok na 800 m Nikola Štefundová (Povina), medzi chlapcami Michal Kučera (ZŠ v Kysuckom Novom Meste, Nábrežná ulica). Dievčatá bežali 600 m, organizátori odštartovali 25 bežkýň v jednom behu. Nikola Štefundová zvládla štart výborne, už po sto metroch viedla, nasledovaná početným poľom pretekárok. Postupne si vytvárala náskok, ktorý sa pomaly zväčšoval. Do cieľovej rovinky vbiehala s 20 metrovým náskokom a za potlesku viac ako 4 000 divákov zvíťazila v novom osobnom rekorde i rekorde súťaže 1:40,86.

Na 2. mieste dobehla Patrícia Derme-ková (Michalovce, čas 1:44,24), tretia skončila Martina Šelingová (Gymnázium Varšavská Žilina, čas 1:45,31). Popri júnovom víťazstve vo Varšave (už spomínané stretnutie ôsmych krajín - International Childrens Athletic Games) je toto víťazstvo doteraz najväčším úspechom Nikoly Štefundovej. Po dobehnutí dievčat odštartoval Jozef Plachý, bežecká slovenská a československá legenda, beh chlapcov (štartovalo v ňom 24 finalistov) na 1000 m. Do čela išiel od začiatku Andrej Mitašík (Považská Bystrica). Výborne si počínal Michal Kučera, ktorý sa po 200 metroch zaradil za vedúceho pretekára. Obaja sa ostatným bežcom postupne vzďaľovali a bolo zrejmé, že o víťazstve sa rozhodne práve medzi nimi. Ešte 300 m pred cieľom vyzeralo, že by Michal mohol zvíťaziť. Jeho súper však 200 m pred cieľom zrýchlil a Michal začal mierne strácať. Svoje tempo však udržal a dobehol za Mitašíkom (víťazný čas 2:48,52) na výbornom 2. mieste vo výbornom osobnom rekorde 2:49,89 (zlepšil ho o viac ako 5 sekúnd!). Na 3. mieste skončil Adam Maďar (Trebišov, čas 2:59,43).
V tohtoročnom finále celoslovenskej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého naši bežci výborne obstáli. Nikolu Štefundovú a Michala Kučeru by mali tieto výsledky povzbudiť a dodať chuť do ďalšieho tréningu.

Autor: Mgr. Milan Slivka