Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Osobnosti regiónu Kysuce

Ninis Jozef

Titul:  Ninis Jozef
Priezvisko: Ninis
Meno: Jozef
Profil: reprezentant SR, olympionik
Rodninný stav: slobodný
Narodený(á): 28.06.1981 v Čadci
Národnosť: slovenská
Bydlisko: Čadca
E-mail: jozef.ninis@gmail.com
Ďalšie informácie:

Narodil sa 28.06. 1981 v Čadci. V súčasnosti je v klube:  ŠKP Štrbské Pleso, Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR

DOTERAJŠIE Olympiády : Turín 2006 -Jednosedadlové sane -22. miesto
Športové výsledky : 2004 -MS Nagano -17., 2005 -MS/WCh Park City -38., 2006 -ZOH Turín! Turín -22., ME/ECh Winterberg - nedokončil, SP/World Cup -31., 2007 -MSfWCh Igls -23., SPfWorld Cup -25., 2008 -MSfWCh Oberhof -13., ME/ECh Cesana Pariol -18., SPfWorld Cup -22., 2009 -MSfWCh Lake Placid -19., SPfWorld Cup -23.

Absolvoval Stredné odborné učilište strojárske v Čadci - odbor automechanik. Je zamestnaný ako športový inštruktor, býva v Čadci. Sánkovaniu sa venuje od roku 1990. Záľuby: vysokohorská turistika, skialpinizmus, lyžovanie, cyklistika, varenie.

Obľubuje slovenské jedlá -pirohy, halušky, slivkové knedle. Na svojej Internetovej stránke www.jozefninis.wbl.sk  má motto: "Jediný spôsob, ako získať priateľa, Je byť mu priateľom."

Jozef Ninis o sebe napísal :

Sánkovaniu sa venujem od svojich 10tich rokov. V roku 1991 som sa prihlásil do sánkarského oddielu v TJ Lokomotíva Čadca.
Trénoval som pod vedením trénera Stanislava Hulitu. Začínali sme v telocvični a postupne sme skúšali na sánkarských dráhach v Tatranskej Lomnici, v Helcmanovciach (pri Gelnici), v Starých Hámroch (Morava) a v Smržovke (ČR). Sánkovaniu sa venovala aj moja sestra Alena.
V roku 1992 som sa stal majstrom Slovenskej republiky v kategórii ml.žiaci.
Na základe výsledkov v žiackych a juniorskych pretekov som bol v roku 1997 zaradený do reprezentačného družstva juniorov a mojim reprezentačným trénerom sa stal -->Dušan Činčár.
V zahraniči som sa prvý krát stretol s umelochladenými dráhami a musel som si zvykať na niečo nové.
O dva roky neskôr som vyskúšal aj dvojsedadlové sane (na domácich súťažiach som jazdil túto kategóriu už skôr).
V reprezentačnom družstve mojim partnerom „dvojkárom“ bol Adam Čech s ktorým sme dosiahli pekné výsledky. V roku 2000 sme sa stali majstrami Slovenska. Na Majstrovstvách sveta a v Svetových pohároch sme obsadili niekoľko pekných umiestnení (pozri výsledky).
Môj "parťák" zo zdravotných dôvodov skončil so sánkovaním a naša dvojka sa rozpadla, ja som sa vrátil k jednosedadlovým saniam.
V roku 2002 som prešiel do seniorskej kategórie reprezentačného družstva, ktoré viedol reprezentačný tréner Ing. Marx Walter st.
Od roku 2007 reprezentačným trénerom je Ľubomír Mick, bývalý sánkar slovenskej reprezentácie.
Každoročne sa zúčastňujem na Svetových pohároch, Majstrovstvách sveta, Majstrovstvách Európy a taktiež som mal tú česť reprezentovať Slovensko na dvoch zimných olympijských hrách v Turíne a vo Vancouveri.
V súčasnej dobe sa pripravujem v stredisku Štátnej športovej reprezentácie MV SR na Štrbskom Plese.