Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kysucká nemocnica v Čadci sa stane súčasťou akciovej spoločnosti

Kysucká nemocnica v Čadci sa stane súčasťou akciovej spoločnosti

Čadca 28.06.2011 - Poslanci Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) na zasadnutí odhlasovali definitívnu podobu transformácie nemocníc v pôsobnosti ŽSK. K prvému januáru 2012 vznikne akciová spoločnosť „Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja, a.s.“ so sídlom v Dolnom Kubíne, ktorá bude zastrešovať štyri nemocnice kraja - Kysuckú nemocnicu Čadca, Dolnooravskú nemocnicu Dolný Kubín, Hornooravskú nemocnicu Trstená a Liptovskú nemocnicu Liptovský Mikuláš. Nemocnice v pozícii organizačných zložiek budú uvedené v obchodnom registri, a nestratia tak svoju identitu. Samostatná akciová spoločnosť vznikne z Oravskej polikliniky Námestovo.

Po prechode z príspevkových organizácií zachovajú nemocnice a poliklinika dostupnosť a poskytovanie doterajšej zdravotnej starostlivosti. Novovytvorená rozpočtová organizácia „Správa záväzkov a pohľadávok“ (SZP) bude chrániť majetok nemocníc vo vlastníctve ŽSK pred prípadnými exekúciami. „Správu záväzkov a pohľadávok vytvárame s cieľom, aby sme získali všetky naše pohľadávky, a rovnako sme splácali záväzky. SZP bude mať za úlohu vymôcť pohľadávky, ktoré dnes majú nemocnice voči svojim partnerom, a uhradiť záväzky vznikajúce z podfinancovania zdravotníctva štátom,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Platná legislatíva nariaďuje Žilinskému samosprávnemu kraju do konca roka 2011 transformáciu nemocníc, a zmenu ich právnej subjektivity. ŽSK vytvorí preto jeden silný subjekt, ktorý zachová súčasnú identitu a fungovanie nemocníc. Bude silným subjektom voči vyjednávaniu s poisťovňami. Nielen s najväčšou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ale aj dvoma privátnymi poisťovňami. Tie v súčasnosti môžu tvoriť zisk aj napriek tomu, že v systéme verejného zdravotníctva je nedostatok peňazí. Zastupiteľstvo ŽSK rovnako žiada, aby v prípade oddlžovania štátnych nemocníc pred ich transformáciou, boli oddlžené aj krajské nemocnice. „Pretože štát nemôže z pacientov krajských nemocníc, ktorí si rovnako platia zdravotné poistenie ako pacienti štátnych, vytvárať druhoradých obyvateľov,“ dodal J. Blanár a pokračoval: „Pokúšal som sa o oddialenie transformácie spolu s kolegami na májovej schôdzi národnej rady, kedy mal byť v platnosti nový systém financovania na diagnózu, ktorý schválila vláda. Avšak novelu koaliční poslanci neschválili, a tým sme boli nútení urobiť transformáciu v najnevhodnejšom čase, kedy zdravotníctvo nie je dofinancované. Preto sme navrhovali akciovú spoločnosť, aby naše nemocnice ostali v hre, keďže štát evidentne nastavuje financovanie zdravotníctva na akciové spoločnosti, ktoré vzniknú od 1.1.2012 zo všetkých štátnych nemocníc. Náš záujem je chrániť nemocnice pred neustálym tlakom zdravotných poisťovní a udržať ich pre 330-tisíc obyvateľov našej spádovej oblasti.“ O udalosti informovala hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková.
 


Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 08.07.2011

Overte si, či je doména voľná:


* platí k webhostingovým balíkom PLUS, NUKE, GIGA

Novinka ! Internetové vizitky

Zaregistrujte si svoju webstránku už dnes, k doméne dostanete internetovú vizitku zdarma.

Pozrite si

Novinky e-mailom

Najbližšie podujatia

Deň železnice v skanzene vo Vychylovke Deň železnice v skanzene vo Vychylovke
Výstava Železničné stanice Slovenska na starý ...
Kysucký maratón 2012 Kysucký maratón 2012
Kysucký maratón 9. jún 2012 38. roční ...
Medzinárodný motozraz Turzovka Medzinárodný motozraz Turzovka
Medzinárodný motozraz Turzovka sa uskutoční ...
Kysucká hodinovka, 31. ročník Kysucká hodinovka, 31. ročník
Športové podujatie Kysucká hodinovka priprav ...
Beh na Husárik, 6. ročník Beh na Husárik, 6. ročník
Beh na Husárik o pohár primátora mesta Čadca ...

Pridaj sa k nám na Google +