Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Nálada spotrebiteľov sa podľa štatistikov zlepšuje

Nálada spotrebiteľov sa podľa štatistikov zlepšujeBRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Nálady spotrebiteľov sa v júli naďalej zlepšovali. Podľa Spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR totiž napriek poklesu hospodárskej aktivity vplyvom hospodárskej krízy indikátor spotrebiteľskej dôvery oproti júnu vzrástol o 1,1 bodu na záporných 32,2 bodu a pokračuje v raste už piaty mesiac v poradí.

"V aktuálnom prieskume sa obavy obyvateľov medzimesačne znížili predovšetkým pri odhadovanom vývoji nezamestnanosti na Slovensku," konštatovali štatistici s tým, že pri ostatných troch indikátoroch, teda očakávanej finančnej situácii domácností, predpokladanom vývoji ekonomiky a perspektívach úspor domácností, sa nálady príliš nemenili.

Podľa poskytnutých údajov z 26 krajín, v rebríčku štátov usporiadaných podľa klesajúceho indexu spotrebiteľskej dôvery Slovensko, po sezónnom očistení a zaokrúhlení s hodnotou mínus 35 bodov, dosiahlo umiestnenie spolu s Maltou na 19. a 20. priečke. V Európskej únii ako celku sa od minulého mesiaca spotrebiteľská atmosféra zlepšila o dva body na záporných 21 bodov.

"Porovnanie naznačuje, že hodnota súhrnného koeficientu zistená na Slovensku bola v júli 2009 o štrnásť bodov nepriaznivejšia ako priemer za celú Európsku úniu," uvádza sa v správe Štatistického úradu.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 20.08.2009 | Čitateľov: 449