
Čadca 09.05.2011 - Súčasné vedenie hovorí síce o šetrení, no zatiaľ tak nekoná. Na odmeny členom komisií Mestského zastupiteľstva v Čadci vyplatí z rozpočtu mesta okolo 985 €, čo je o 79% viac ako v minulom období. Dôvodom zvýšených výdavkov je zriadenie 2 nových komisií a zvýšenie počtu členov - neposlancov, ktorým sa vyplácajú odmeny za každú účasť na rokovaní. Vedenie mesta Čadca naviac prácu a názor týchto odborníkov nerešpektuje dostatočným spôsobom, čoho dôkazom bol aj závažný rozkol na poslednom zastupiteľstve.
Do roku 2010 bolo zriadených 9 Komisií Mestského zastupiteľstva s rovnakým zastúpením zo strany poslancov a neposlancov - odborníkov. Celkovo pracovalo v komisiách 57 externých členov, ktorým prináležala v zmysle uznesenia č.8/2007 odmena vo výške 300,-SK (cca 10 €). Jedno zasadnutie 9 komisií tak „stálo“ v roku 2010 samosprávu okolo 567 €.
V roku 2011 to bude niekoľkonásobne viac. Do 11-tich komisií Mestského zastupiteľstva delegovala samospráva 99 nových členov z radov neposlancov. „Oproti minulému obdobiu odborníkov pribudlo. Myslím si, že je to mrhanie financiami“, uviedol poslanec Ján Macura. Nerovnomerné zastúpenie v komisiách môže podľa jeho vyjadrení sťažiť presadzovanie požiadaviek v poslaneckom zbore. „Poslanci si nemôžu uplatňovať svoj mandát, pri hlasovaní ho prehlasujú,“ dodal Macura. Výška odmeny externým členom ostala nezmenená. Za každú účasť v komisii im patrí odmena vo výške 300,-Sk (cca 10 €). V prípade, že sa zasadnutie komisií uskutoční viackrát do mesiaca, pôjde o nemalé finančné prostriedky z rozpočtu mesta. Či je takýto krok samosprávy v čase pravidelných vyjadrení o neprimeraných výdavkoch a neúčelnom hospodárení bývalého vedenia zodpovedný, je na posúdení samotných obyvateľov mesta.
Funkcie Komisií Mestského zastupiteľstva v Čadci
Komisie mestského zastupiteľstva v Čadci plnia funkciu poradného, iniciatívneho a kontrolného orgánu MZ. Nemajú však žiadnu rozhodovaciu právomoc a nie sú ani výkonným orgánom. Ich cieľom je vypracovávať stanoviská k materiálom zasadnutí MR, návrhy a podnety na riešenie záležitosti v oblasti ich pôsobenia, kontrolovať plnenie uznesení MR a MZ a realizovať úlohy, ktoré im vymedzilo MZ.
-sik-, foto: -sH-
Súvisiace články:
-
Poslanec MZ v Čadci sa vzdal členstva v mestskej rade, dôvodom bolo ovplyvňovanie
-
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Čadci sú od 1. apríla odmeňovaní po novom