Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Turistické zaujímavosti

Video : Stavebnica Merkur zavíta po prvýkrát nielen do Čadce, ale aj na Slovensko

Video : Stavebnica Merkur  zavíta po prvýkrát nielen  do Čadce, ale aj na Slovensko

Čadca : Snáď každý, keď počuje slovo MERKUR si spomenie na planétu našej slnečnej sústavy, ale väčšina aj na najznámejšiu českú hračku toho istého názvu. Merkur je názov vláčika a kovovej stavebnice, ktorá vznikla začiatkom minulého storočia v Polici nad Metují. Po prvýkrát na Slovensko a práve do Čadce zavíta formou výstavy Stavebnica Merkur, známa hlavne pre tých skôr narodených. 

Vytvorené: 11.05.2010 | čítať celý článok

Video : Výlet na Starý Hrad pri meste Žilina

Panorámy nakrútené na zrúcanine Starý Hrad - neďaleko Hradu Strečno pri meste Žilina. Tip na výlet : oplatí sa na hrad pozrieť, zrúcaniny sú pútavé, dá sa na ne vystúpiť aj spod hradu Strečno kompou cez rieku. Turistická cesta na Starý hrad je nenáročná, dbajte však na pevnú obuv, a hore dosť fúka :) Výhľad a panorámy stoja za námahu.

 

Vytvorené: 29.01.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 3669

Video : Múzeum kysuckej dediny a ľudovej architektúry vo Vychylovke

Múzeum kysuckej dediny a ľudovej architektúry je národopisná expozícia v prírode v katastri obce Nová Bystrica v časti Vychylovka a situovaná je v krásnej hornatej oblasti doliny Chmúra. Táto jej poskytla vynikajúce geografické zloženie na realizáciu skanzenu. Centrálny vodný tok s prítokmi, rozsiahle lesné porasty, dostatočná rozloha poľnohospodárskej pôdy so zachovanými terasovitými poliami, charakteristickým to prvkom starých Kysúc, rôzne typy pôdy, pasienky, členitý terénny reliéf - to všetko vytvára predpoklady pre realizáciu skanzenu.

Vytvorené: 03.01.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 1745

Zabíjačka na vrchoch - Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Zabíjačka patrí k predvianočným zvyklostiam, ktoré sa od nepamäti zachovávajú vo všetkých obciach Slovenska. Ale aj tu platí, iný kraj, iný mrav. Pre návštevníkov skanzenu bola pripravená typická domáca kysucká „Zabíjačka na vrchoch“. S prácami sa začalo už o pol ôsmej ráno. O 150 kilové prasiatko sa postarali dvaja mäsiari, páni Vladimír Kotvas a Ján Roman. Robota im šla od ruky, pomáhali pri tom pracovníčky Múzea kysuckej dediny (MKD) a poľovníci z Oravskej Lesnej. Dobrá nálada a úsmev v tvárach prezrádzali, že všetko ide tak ako má. Pre záujemcov bola k dispozícií ochutnávka kapustnice, oškvarkov, jelít, tlačenky i upečeného mäska. Prácu i ochutnávanie mäsových výrobkov spríjemňovali ľudové tóny Oščadnických heligonkárov.

Vytvorené: 07.11.2008 | čítať celý článok | Čitateľov: 1718

DROTÁRSTVO NA KYSUCIACH

DROTÁRSTVO NA KYSUCIACH
Na súťaži Oščadnická heligónka som sa stretol s drotárskym majstrom pánom Róbertom Hozákom z Podzávozu, ktorý je živým dôkazom toho, že jedno z najstarších a najkrajších remesiel ešte nevymrelo. Poprosil som ho teda o ukážku tohto remesla a spracoval aj pre Vás. Sú tu k nahliadnutiu jeho drotárske výrobky ako aj postup takejto výroby. Musím uznať, že pán Hozák ma nielen šikovné ruky, ale i správne rozvinutú fantáziu. Ako mi prezradil, tomuto remeslu sa venuje aj jeho syn. Pozrite si teda fotografie a video o výrobe týchto umeleckých diel.
čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 5190

Kysucká brána - archeologická lokalita - Kysuce

V priestore medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom pri Brodne vytvárajú vrchy Rochovica (640m n.m.) a Brodnianka (720 m n. m.) a čiastočne i Malé Vreteno (653 m n. m.) úžinu, ktorou preteká rieka Kysuca. Úžinu vytvorila rieka Kysuca zarezaním do vápencovej kryhy bradlového pásma. Strategická a výhodná poloha tejto úžiny bola známa už ľuďom neskorej doby kamennej (pred 4000 rokmi) čo dokladujú archeologické nálezy z tejto lokality. Rochovica bola opevnená. Na temene vrchu postavil ľud púchovskej kultúry hrádok opevnený valom.

« predchádzajuca | nasledujúca »