Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Osobnosti regiónu Kysuce

Mgr. Kužma Pavol

Titul: Mgr. Mgr. Kužma Pavol
Priezvisko: Kužma
Meno: Pavol
Profil: folklórista
Rodninný stav: ženatý
Narodený(á): 17. februára 1942 v obci Čierne pri Čadci
Národnosť: slovenská
Bydlisko: Vysoká nad Kysucou
E-mail: -
Ďalšie informácie:

Mgr. Pavol Kužma - Narodil sa 17. februára 1942 v obci Čierne pri Čadci. Po absolvovaní Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici pôsobil v rokoch 1971 - 1990 ako učiteľ matematiky a telesnej výchovy v Čadci a v Turzovke  a ako riaditeľ ZŠ vo Vysokej nad Kysucou - Hornom Kelčove.

V roku 1972 založil spoločne s manželkou pri ZŠ vo Vysokej nad Kysucou - Hornom Kelčove Detský folklórny súbor Kelčovan (od roku 1982 pôsobí pri DK v Čadci), ktorý významnou mierou prispel k zviditeľneniu Kysúc a Slovenska v zahraničí. Pod vedením Pavla Kužmu sa Kelčovan vypracoval medzi vrcholné folklórne súbory na Slovensku, stal sa viacnásobným laureátom národných súťažných prehliadok, uskutočnil stovky vystúpení na prestížnych domácich a zahraničných festivaloch. K najvýznamnejším úspechom patrí hlavná zlatá cena Zlatý Ajhasson na Svetovom festivale hier vo Francúzsku v roku 1981. Popri práci v oblasti folklóru sa venoval aj výkonnostnému športu v atletike a rozvíjal svoj literárny a vokálno-interpretačný talent.

V roku 1977 bol zakladajúcim členom a stal sa sólistom Miešaného speváckeho zboru Kysuca. V rokoch 1990 - 1999 viedol Kysucké múzeum v Čadci a odbor kultúry Krajského úradu v Žiline. Vo vedeckovýskumnej práci sa v oblasti ľudovej kultúry zameral na ľudovú pieseň a ľudové hudobné nástroje. Ako riaditeľ Múzea kysuckej dediny a ľudovej architektúry vo Vychylovke sa zaslúžil o jej vyhlásenie za Národnú kultúrnu pamiatku. Za svoju prácu získal mnoho ocenení a vyznamenaní, štátne vyznamenania Za vynikajúcu prácu , Poctu Ministra kultúry SR významným osobnostiam.

V roku 1984 získal za prózu Amálka Osobitnú cenu za najlepšiu prácu s kysuckou tematikou v národnej literárnej súťaži Jašíkove Kysuce. Vo vedeckovýskumnej práci v oblasti ľudovej kultúry sa zameral na ľudovú pieseň a ľudové hudobné nástroje. Spolupracoval so Slovenskou televíziou, ako scenárista a dramaturg pripravil dva ucelené tematické programy s DFS Kelčovan (Drotári, Koničkári) a ako sólista účinkoval v profilovom televíznom programe Lúčnice.