
V zmysle zákona o odpadoch sú mestá a obce zodpovedné za nakladanie s komunálnymi odpadmi, ktoré vznikli na ich území.
V prípade, keď boli odpady zvážané a následne zneškodňované buď na skládke odpadov alebo v spaľovniach, sa neinvestičné náklady dali rozdeliť na náklady na zvoz a náklady spojené so zneškodnením komunálnych odpadov. V súčasnosti, v prípade realizácie separovaného zberu, sa náklady zvýšili o položku na zhodnotenie odpadov. Pri znižovaní nákladov na odpadové hospodárstvo je potrebné sústreďovať pozornosť na náklady spojené so zberom. Náklady na doseparovanie je možné ovplyvniť zvolením vhodnej technológie, napr. linky, lisu, drviča skla a podobne. Ide hlavne o ich vhodné priestorové umiestnenie za účelom zníženia nákladov na manipuláciu. Dôležité je ale aj navrhnúť vhodný systém zvozu komunálnych odpadov, ktorý je závislý od vhodného návrhu kontajnerov alebo vriec a následne návrhu vhodnej zvozovej techniky.
Čadca separuje od roku 1995
Na uvedenom princípe začalo so separovaným zberom v roku 1995 aj mesto Čadca. Separovaný zber bol realizovaný externou súkromnou firmou len na sídliskách pomocou kontajnerov s objemom 1,5 m3 , ktoré boli určené na zber skla a papiera. Z dôvodu nedostatočného odbytu druhotných surovín a vysokých nákladov na zvoz bol zber realizovaný skôr alibisticky. Celý zber bol v roku 2002 rozšírený aj do rodinných domov pomocou vrecového systému, pričom ale tento zber bol realizovaný vlastnou príspevkovou firmou za účelom získania skúsenosti s realizáciou separovaného zberu.
Projekt separovania oslovil aj ďalšie lokality Kysúc
Na základe získaných skúseností bol v roku 2004 mestom Čadca vypracovaný projekt separovaného zberu, ku ktorému sa pridali okolité obce Svrčinovec, Čierne a Skalité. V projekte bolo počítané s návrhom počtu kontajnerov, ktoré je nutné zakúpiť, ako aj nutnosti zakúpenia príslušnej zvozovej techniky. Všetky predpokladané množstvá boli do projektu prebrané z odbornej literatúry a na základe skúseností, keď boli použité vlastné rozbory zloženia komunálnych odpadov v závislosti na zástavbe a na ročnom období. V priebehu realizácie projektu sa ale prejavili rozdiely medzi teóriou a praxou. Dopredu sa dajú vypočítať jednotkové hmotnosti, typ vhodnej nádoby a vhodný typ vozidla v závislosti od zbieranej komodity. Tiež sa dá predpokladať percento výskytu jednotlivých komodít v komunálnom odpade. Je ale problematické určiť, aké množstvo sú občania ochotní odovzdať v rámci separovaného zberu. Množstvo vyseparovaných komodít bolo ovplyvnené úrovňou propagácie, druhov vykupovaných jednotlivých komodít a systémom zvozu zmesných komunálnych odpadov.
Čo ovplyvňuje separovaný zber?
Separovaný zber je ovplyvňovaný aj situáciou s výkupom druhotných surovín na slovenskom trhu. Na základe našich skúseností môžeme povedať, že napríklad možnosťou odovzdania zmesných plastov na zhodnotenie sa zvýšilo množstvo zhodnotených plastov. To znamená, že občania môžu odovzdávať aj také plasty, ktoré sa dovtedy nezbierali, čím sa zvýši frekvencia odvozu zberu plastov. Pritom v projekte, vzhľadom na vtedajšiu situáciu, sa so zmesnými plastmi neuvažovalo. Od roku 2002 až do roku 2007 bol na území mesta Čadca zavedený systém vyrubovania poplatkov v závislosti od počtu dní, počas ktorých sa občan zdržoval na adrese svojho trvalého alebo prechodného pobytu. V tomto prípade občan nemal možnosť ovplyvniť výšku poplatku, či už samotnou tvorbou, prípadne znižovaním množstva zneškodnených odpadov, a to odovzdaním ich v rámci separovaného zberu, a preto všetci občania platili rovnako. Od roku 2008 sa zavedením množstvového zberu na území mesta Čadca situácia zmenila a občan platí len za odpad odovzdaný na zneškodnenie, čím môže ovplyvniť výšku poplatku. Túto ovplyvní zvýšeným úsilím pri separovanom zbere a následným znížením množstiev odpadov ukladaných na skládke odpadov. Tým sa tiež zvýši frekvencia odvozu separovaného zberu. Preto je najlepšie pri určovaní frekvencie odvozu, ako aj možnosti znižovania prevádzkových nákladov, využívať najnovšie trendy v odpadovom hospodárstve, či už pri evidencii zberných nádob, tak aj pri výpočte optimalizácie zvozových trás.
Pri celom návrhu systému zvozu je nutné počítať so vstupnými investičnými nákladmi a nákladmi na zvoz. Výber vozidiel a kontajnerov sa navrhuje tak, aby vstupné investičné náklady boli čo najnižšie, ale za podmienky prijateľných prevádzkových nákladov. Prevádzkové náklady je možné ovplyvniť výberom vhodného návrhu optimalizácie zvozu komunálnych odpadov ako jedného z hlavných prostriedkov pri znižovaní nákladov na odpadové hospodárstvo pre jednotlivé mestá a obce. Z vyššie uvedeného vyplýva, že mesto Čadca bude musieť v budúcnosti využívať najmodernejšie metódy pri zvoze komunálnych odpadov za účelom znižovania nákladov na zber odpadov a tým šetrenia finančných prostriedkov obyvateľov mesta Čadca.
ĽUBOMÍR VOJÁR
ilustračné foto : -sH-
Tento článok prinášame v spolupráci s redakciou : Čadčan - mestské noviny. viac na www.mestocadca.sk