
Od leta 2010 môžu obyvatelia Kysúc využívať verejnú kanalizačnú sieť, ktorá sa vybudovala v rámci projektu „Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Horných Kysúc“. V rámci realizácie projektu sa vytvorili podmienky pre napojenie 55 000 obyvateľov na verejnú vodovodnú sieť a pre 28 000 obyvateľov pre napojenie na verejnú kanalizačnú sieť. Pri vodovodnej sieti je to nárast z 54 percent na 75 percent, pri kanalizačnej sieti je to nárast z 34 percent na 70 percent. Jedným z cieľov projektu bola podpora ekonomického rozvoja územia a zvýšenie podielu napojenia obyvateľov na verejný vodovod a kanalizáciu. O realizácii projektu a jeho význame sme sa rozprávali s poslancom poslaneckého klubu Mestského zastupiteľstva v Čadci Jozefom Vraželom, ktorý pôsobil na poste predsedu dozornej rady SEVAK-u, predsedu Združenia miest a obcí Kysúc (ZMOK) a primátora mesta Čadca.
Kedy sa začalo s realizáciou tohto projektu a prečo ste ho podporili?
Projekt začal byť realizovaný v roku 2006 a z hľadiska ekológie išlo o najvýznamnejší projekt na Slovensku. Situácia bola na Kysuciach z hľadiska znečistenia prostredia naozaj katastrofálna a bolo potrebné ju začať riešiť. V 21. storočí sa v našom regióne vyskytovali lokality so slabo vybudovanou sieťou verejných kanalizácií a nedostatočným zásobovaním pitnou vodou. Na kanalizáciu bolo napojených len 25% obyvateľstva a verejný vodovod využívalo 50% občanov. V dôsledku chýbajúcej kanalizácie hrozili obyvateľom rôzne ekologické problémy, pričom museli čeliť aj hygienickým rizikám v podobe rôznych zdravotných problémov.
Aj napriek priemyselnému rozvoju boli v Čadci prímestské častí, ktoré siahajú až 12 kilometrov od centra, bez základnej vybavenosti, teda bez kanalizácie a vodovodu. Obyvatelia týchto lokalít si museli svojpomocne zabezpečiť odstránenie odpadu a vyriešiť si odvod splaškovej vody.
Realizáciou projektu sa nám naskytla nielen možnosť zrovnoprávniť prímestské časti s mestským štandardom ale začať riešiť aj problémy, ktoré boli na periférií záujmov v minulosti. Navyše odkanalizovanie bolo aj jedným zo záväzkov Slovenska, ktoré boli prijaté pri vstupe do EÚ. Ako predseda ZMOK- u a primátor okresného mesta som považoval za potrebné lobovať za realizáciu projektu a prispieť tak k zlepšeniu kvality života našich občanov a zvýšeniu atraktívnosti nášho regiónu.
V akej výške bol projekt realizovaný a ktoré inštitúcie sa podieľali na jeho financovaní a budovaní?
Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Kohézneho fondu EÚ, štátneho rozpočtu a aj z rozpočtu akciovej spoločnosti Severoslovenské vodárne a kanalizácie. Hodnota stavby je viac ako 93 miliónov eur. Realizáciu projektu zabezpečoval investor SEVAK a.s., dodávateľom stavby bolo Združenie Horné Kysuce (združenie stavebných spoločností) a hlavný stavebný dozor vykonávala firma IZ AQUA Bratislava.
Ako sa mesto Čadca podieľalo na realizácií tohto projektu?
V čase realizácie projektu sme sa snažili pomáhať obyvateľom pri jednotlivých problémoch, ktoré vznikali pri realizácii stavby. Finančne sme sa spolupodieľali na realizácií povrchových úprav ciest po realizácii stavby a snažili sme sa pomáhať aj pri rôznych majetkovo- právnych problémoch. Hlavný investor stavby zrealizoval povrchové úpravy komunikácií len v časti položenia kanalizácie a mesto z vlastných finančných zdrojov dokončilo koncové časti úsekov. Počas realizácie projektu bolo zrekonštruovaných 15 132 m miestnych komunikácií v prímestských častiach a lokalitách: Čadečka, Milošová, Rieka, Drahošanka, U Sihelníka, U Juroši, Slovanská cesta v celkovej hodnote 320 000€. V súčasnom období je projekt ukončený a obyvatelia Čadce a Horných Kysúc môžu od leta 2010 využívať nový vodovod a kanalizáciu. Som rád, že som ako predseda ZMOK-u a primátor mesta Čadca mohol prispieť k zvýšeniu kvality života obyvateľov prímestských častí a v spolupráci s ostatnými starostami k rozvoju infraštruktúry nášho regiónu.