
V decembri uplynuli dva roky volebného obdobia činnosti primátora mesta Čadca Jozefa Vražela. Požiadali sme o zhodnotenie svojej práce a rekapituláciu dosiahnutých úloh, ktoré si stanovil v rámci volebného programu - kultúra, šport a cestovný ruch
V oblasti športu ste mali v úmysle vybudovať letné kúpalisko pri plavárni s oddychovou zónou pre obyvateľov mesta, cyklotrasy a turistické chodníčky . Bude mať Čadca po dlhých rokoch nakoniec svoje kúpalisko, športové a turistické trasy?
Výstavba letného kúpaliska spolu s rekonštrukciou plavárne v Čadci je predmetom projektovej žiadosti a je momentálne v schvaľovacom konaní. O tom, či bude projekt schválený, by sme sa mali dozvedieť začiatkom budúceho roka. Ak by nám to nevyšlo, máme pre výstavbu kúpaliska aj variantné riešenie. Čo sa týka cyklotrás, mesto sa zapojilo do projektu Strieborná Kysuca, v rámci ktorého by mal byť vybudovaný chodník pre cyklistov a korčuliarov z Čadce až po Makov a následne do ČR pozdĺž rieky Kysuce. Problémom je však majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov v obciach po trase. V Čadci sa vieme so situáciou pomerne dobre vysporiadať. Veľa sa očakáva aj od zmeny legislatívy, ktorá má odstrániť problémy a uľahčiť čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov, kde by bol projekt Strieborná Kysuca predložený. V pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja Čadce na roky 2007-2013 máme naplánované aj športové a turistické trasy. Z hľadiska finančných možností mesta sa však nedá budovať všetko naraz.
Sľúbili ste športovcom rozvoj všetkých športov v meste a ich zastrešenie mestom. Môžu športovci očakávať naplnenie tohto plánu?
Mrzí ma, že práve táto oblasť bola v minulosti značne zanedbaná. Treba pripomenúť, že v predchádzajúcom období nebolo mesto vlastníkom žiadneho pozemku v športovom areáli. V roku 2008 sa nám podarilo situáciu zvrátiť. Získali sme pozemky do vlastníctva mesta, čo znamená, že v najbližšom období začneme s ich rekonštrukciou a obnovou. V roku 2009 máme v pláne budovať nové športové areály, podporovať šport v Čadci. Musíme však hľadať cesty, ako získať financie na rozvoj všetkých športov v meste.
V oblasti športu ste plánovali vybudovať podmienky pre rozvoj všetkých športov v Čadci. Podarilo sa Vám to?
Dobudovanie športovej infraštruktúry a organizácia športových podujatí boli zadefinované a podrobne rozpracované v rozvojovej stratégii mesta Čadca pre roky 2009-2015. Naďalej budeme hľadať možnosti získania financií pre projekty ako rekonštrukcia športovísk a športových areálov, zimného štadióna, výstavby ihrísk a pod. V najbližšom období v rámci europrojektu zrekonštrujeme športový areál na ZŠ Rázusovej, vybudujeme multifunkčné ihrisko na ZŠ Komenského a pripravujeme projekt vybudovania hokejbalového ihriska... a pokračovať budeme aj ďalej.
Vo volebnom programe ste nezabudli ani na rozvoj kultúry a kultúrneho života v meste. Na čo ste sa zamerali v oblasti kultúry?
Čadca tvorí prirodzené hospodárske, administratívne a kultúrno-spoločenské centrum regiónu Kysúc. Sídlia tu 4 kultúrne inštitúcie - Kysuckú kultúrne stredisko, Kysucká knižnica, Kysucké múzeum, Kysucká galéria. V Kultúrnom a informačnom centre - Dome kultúry (KIC-DK) pracuje 11 záujmových súborov, dosahujúcich výborné výsledky nielen na domácej scéne, ale aj mimo regiónu, na úrovni Slovenskej republiky a tiež reprezentácie SR v zahraničí. KIC - DK Čadca ročne uskutoční vyše 500 podujatí s viac ako 100 tisíc návštevníkmi. Mesto Čadca participuje a je jedným z hlavných usporiadateľov kultúrno-spoločenských podujatí ako sú Novoročný koncert a s ním spojené vyhlásenie Osobnosť Kysúc, divadelná prehliadka Palárikova Raková, Bartolomejský hodový jarmok, medzinárodný festival o ľudovej kultúre ETNOFILM Čadca, festival duchovnej piesne Magnificat, Kysucké Vianoce v Čadci a rada ďalších. Za posledné obdobie sa uskutočňuje viac kultúrno-spoločenských podujatí pred DK na Matičnom námestí, obnovila sa tradícia „Uvítanie detí do života“, rozvíja sa spolupráca s partnerskými mestami v ČR a PR. Vznikol nový súbor Kysucká heligónka, detský kolektív TV Junior a v najbližších dňoch sa začne pokusné a neskôr denné vysielanie mestskej televízie "Vaša TV". V prípravnej fáze je aj rekonštrukcia KIC - DK a výstavba objektov a architektonické riešenie Matičného námestia.
Zabezpečím rozvoj cestovného ruchu a vybudujem stredisko cestovného ruchu z fondov EÚ- to boli vaše slová. Neľahký cieľ. Podaril sa vám?
Rozvoj cestovného ruchu môže znamenať pre Čadcu a Kysuce ďalší rozvoj. V tejto oblasti máme značné rezervy, napr. nedostatočná propagácia, malý záujem o podnikanie v CR, nedostatočná ponuka doplnkových služieb CR, zlý stav infraštruktúry a pod. Rozvoj CR treba realizovať systematicky a je nevyhnutné mať spracovaný koncepčný materiál. Nakoľko stratégia rozvoja CR v meste a regióne zatiaľ nebola spracovaná, máme v úmysle urobiť to čo najskôr. Tento krok je obsiahnutý v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Čadca na roky 2009-2015. Mesto má záujem o dobudovanie strediska Husárik - za pomoci financií z eurofondov. Z mestského rozpočtu by sme to ale finančne nezvládli. Priebežne reagujeme na rôzne vyhlasované výzvy z eurofondov. Postupujeme podľa stanovených investičných priorít, projekt strediska preto plánujeme spracovať v neskoršom období spoločne so súkromným investorom. Integráciou Informačnej kancelárie Čadca do Kultúrneho a informačného centra od 1. januára 2009 sa vytvorili kvalitatívne lepšie podmienky pre propagáciu a informovanosť návštevníkov nášho mesta.
rozprávala sa Silvia Kajanková
Tento článok prinášame v spolupráci s redakciou : Čadčan - mestské noviny. viac na www.mestocadca.sk