
Samotným lekárom sa návrh ministerstva nepáči. "Pokiaľ bude ustanovenie schválené tak, ako je naformulované v súčasnosti, tak je to negatívne, v podstate pôjde o určitú formu vazalstva," reagoval prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Je za zrovnoprávnenie vzťahu, avšak iba za podmienky, ak bude v systéme fungovať sprostredkovateľ. Trojica opozičných poslancov pritom na aktuálnu schôdzu parlamentu predložila novelu zákona o zdravotných poisťovniach, kde navrhuje, aby takúto funkciu plnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor poukázal, že zakotviť v zákone povinnosť podpísať zmluvu je v rozpore s Obchodným ako aj Občianskym zákonníkom SR. "Ak je zmluva podpísaná pod nátlakom, je od začiatku neplatná," skonštatoval.
Zdravotné poisťovne naopak s návrhom zásadný problém nemajú. "Súhlasíme, aby povinnosť uzatvoriť zmluvu medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom bola upravená pre obe strany rovnovážne," uviedla PR manažérka Zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Inak podľa nej nemajú partneri rovnaké východiskové pozície pri rokovaniach o zmluvách. Poisťovňa by však zároveň privítala, keby mali povinnosť uzatvoriť zmluvu so zdravotnou poisťovňou aj ďalší poskytovatelia, najmä nemocnice v pevnej sieti.
Povinnosť všeobecného lekára podpísať zmluvu so zdravotnou poisťovňou sa už ministerstvo zdravotníctva pod vedením Richarda Rašiho pokúsilo presadiť v rámci novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ustanovenie však napokon zo zákona vypadlo.
SITA