
Rekonštrukcia hradu je podľa Pašku projektom, ktorý v tejto dobe pomôže zamestnanosti. Na stavbe pracuje 470 ľudí a ako dodal šéf parlamentu, sú z juhu Slovenska, Liptova, Oravy a Kysúc. z prosperujúcej Bratislavy. Všetko z hladových dolín, kde je najvyššia nezamestnanosť, skonštatoval.
Rekonštrukcia Bratislavského hradu je plytvanie, tvrdí Mikloš
Rekonštrukcia Bratislavského je hradu plytvanie verejnými zdrojmi. Tvrdí to podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, podľa ktorého by v súčasnosti mala vláda šetriť a riešiť dopady krízy. "Na jar roku 2008 Národná rada SR podpísala zmluvu s Váhostavom, teda s firmou sponzora Smeru pána Širokého, na rekonštrukciu za 1,2 miliardy korún. Potom, o pol roka bola táto zmluva rozšírená na celkovú sumu 3,8 miliardy korún," povedal dnes na brífingu Mikloš. Výdavky na rekonštrukciu hradu nie sú podľa Mikloša nevyhnutné a sú nadsadené. "V čase krízy nepovažujeme za dobré, aby sme vynakladali miliardy korún na nové ubytovanie pre poslancov," dodal.
Podľa Mikloša bolo chybou, že vláda schválila zvýšenie výdavkov na rekonštrukciu v decembri 2008, v čase, keď bolo jasné, že kríza zasiahne aj SR. "Chybou tiež bolo, že nedošlo naozaj k serióznej súťaži a k posúdeniu toho, čo je naozaj potrebné," skonštatoval a dodal, že podľa opozície súčasná vláda plytvá v 30 prípadoch 78 miliárd korún. Podľa neho sa väčšina z týchto peňazí vyplytvá v gescii ministerstiev, ktoré patria Smeru-SD.
Dnes, po prehliadke rekonštruovaného Bratislavského hradu, povedal novinárom predseda NR SR Pavol Paška, že vláda Mikuláša Dzurindu nedala na opravu dominanty hlavného mesta "ani 10 halierov." Podľa Mikloša, ktorý bol v Dzurindovej vláde ministrom financií, sa v tom čase robili zmeny a reformy, ktoré priniesli prácu pre 200 tisíc ľudí. "Zmeny, ktoré viedli k tomu, že nezamestnanosť klesla z 20 percent na menej ako 10 percent, naštartovali ekonomiku a priniesli investorov. Toto sme považovali za kľúčové," argumentoval na Paškove vyjadrenia. Podľa predsedu parlamentu priniesol projekt rekonštrukcie Bratislavského hradu prácu pre 470 ľudí z nezamestnanosťou postihnutých regiónov Slovenska. "Keby sme argumentovali takýmto spôsobom, tak potom poďme stavať všetko všade. Veď to je absolútny nezmysel," povedal Mikloš a dodal, že oveľa múdrejšie by bolo, keby SR neprerobila na lacnom predaji emisných kvót.
SITA