
Slovensko podľa Lajčáka podporuje české predsedníctvo EÚ a praje mu úspech. Za ten považuje Kohout dotiahnutie predsedníctva až do finále, ktorým má byť približne o dva mesiace rokovanie Európskej rady. Kohout ubezpečil, že aj napriek vymenovaniu novej českej vlády, bude české predsedníctvo EÚ pokračovať kontinuálne. Šéf českej diplomacie nevidí žiadny problém v tom, že nový český minister dopravy Gustáv Slamečka má slovenské občianstvo.
Lajčák s Kohoutom v Bratislave rokovali aj o prehĺbení spolupráce slovenských a českých konzulátov v zahraničí. Ministri chcú využiť európsku prax, podľa ktorej v naliehavých konzulárnych prípadoch - pri strate cestovných dokladov alebo žiadostiach občanov tretích krajín o víza, možno tieto úkony robiť cestou konzulátov druhého štátu. Obaja partneri považujú za prirodzené, že si takto budú pomáhať predovšetkým naše zastupiteľské úrady a čoskoro by mala o tom vzniknúť dohoda.
Jan Kohout dnes pokraćoval v tradícii česko-slovenských vzťahov a jeho prvá zahraničná cesta viedla do Bratislavy. Nový predseda vlády ČR Jan Fischer síce išiel na prvú zahraničnú cestu do Bruselu, ale to súviselo s tým, že ČR práve predsedá EÚ. Český premiér príde na návśtevu metropoly Slovenska na budúci týźdeň.
Slovenská a česká diplomacia bude pracovať na tom, aby slovenčina, resp. čeština neboli pre mládež v našich krajinách cudzím jazykom. Na potrebe udržiavať jazykovú blízkosť sa zhodli ministri zahraničných vecí Slovenska a Česka, Miroslav Lajčák a Jan Kohout na dnešnej schôdzke v Bratislave. "Nechceme k tomu pristupovať nejakým spôsobom kampaňovito - lebo nám nejde o to, aby sme robili nejakú jednorazovú bombastickú akciu," uviedol na tlačovej besede Lajčák. Podľa šéfa slovenskej diplomacie sa dá k posilňovaniu znalosti nášho jazyka u českej mládeže, resp. češtiny na Slovensku dospieť napríklad výmennými kurzami študentov, či vzájomným spoznávaním našich krajín žiakmi základných škôl. "U nás je to bohužiaľ tak, že do tých televízií a médií, ktoré oslovujú deti, sa nedostáva toľko tej slovenčiny, častejšie s ňou majú kontakt priamo na ulici," skonštatoval Kohout a dodal, že "slovenčina je skutočne prítomná či už v zdravotníckych zariadeniach, v obchodoch - je to bežná vec, s ktorou sa stretávate v Prahe aj mimo Prahu". Autor: Richard Kramarik
SITA