Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Treba posilniť znalosť češtiny a slovenčiny u mládeže

Treba posilniť znalosť češtiny a slovenčiny u mládežeBRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Slovenská a česká diplomacia bude pracovať na tom, aby slovenčina, resp. čeština neboli pre mládež v našich krajinách cudzím jazykom. Na potrebe udržiavať jazykovú blízkosť sa zhodli ministri zahraničných vecí Slovenska a Česka, Miroslav Lajčák a Jan Kohout na dnešnej schôdzke v Bratislave. "Nechceme k tomu pristupovať nejakým spôsobom kampaňovito - lebo nám nejde o to, aby sme robili nejakú jednorazovú bombastickú akciu," uviedol na tlačovej besede Lajčák. Podľa šéfa slovenskej diplomacie sa dá k posilňovaniu znalosti nášho jazyka u českej mládeže, resp. češtiny na Slovensku dospieť napríklad výmennými kurzami študentov, či vzájomným spoznávaním našich krajín žiakmi základných škôl. "U nás je to bohužiaľ tak, že do tých televízií a médií, ktoré oslovujú deti, sa nedostáva toľko tej slovenčiny, častejšie s ňou majú kontakt priamo na ulici," skonštatoval Kohout a dodal, že "slovenčina je skutočne prítomná či už v zdravotníckych zariadeniach, v obchodoch - je to bežná vec, s ktorou sa stretávate v Prahe aj mimo Prahu". Ministri dali pokyny špecializovaným komisiám, aby navrhli systém, ako vzájomnú jazykovú znalosť u detí zlepšovať, ale táto úloha sa dostane do popredia až po skončení českého predsedníctva Európskej únie (EÚ), keď sa českej strane "uvoľnia ruky", informoval Kohout.

Slovensko podľa Lajčáka podporuje české predsedníctvo EÚ a praje mu úspech. Za ten považuje Kohout dotiahnutie predsedníctva až do finále, ktorým má byť približne o dva mesiace rokovanie Európskej rady. Kohout ubezpečil, že aj napriek vymenovaniu novej českej vlády, bude české predsedníctvo EÚ pokračovať kontinuálne. Šéf českej diplomacie nevidí žiadny problém v tom, že nový český minister dopravy Gustáv Slamečka má slovenské občianstvo.

Lajčák s Kohoutom v Bratislave rokovali aj o prehĺbení spolupráce slovenských a českých konzulátov v zahraničí. Ministri chcú využiť európsku prax, podľa ktorej v naliehavých konzulárnych prípadoch - pri strate cestovných dokladov alebo žiadostiach občanov tretích krajín o víza, možno tieto úkony robiť cestou konzulátov druhého štátu. Obaja partneri považujú za prirodzené, že si takto budú pomáhať predovšetkým naše zastupiteľské úrady a čoskoro by mala o tom vzniknúť dohoda.

Jan Kohout dnes pokraćoval v tradícii česko-slovenských vzťahov a jeho prvá zahraničná cesta viedla do Bratislavy. Nový predseda vlády ČR Jan Fischer síce išiel na prvú zahraničnú cestu do Bruselu, ale to súviselo s tým, že ČR práve predsedá EÚ. Český premiér príde na návśtevu metropoly Slovenska na budúci týźdeň.

Slovenská a česká diplomacia bude pracovať na tom, aby slovenčina, resp. čeština neboli pre mládež v našich krajinách cudzím jazykom. Na potrebe udržiavať jazykovú blízkosť sa zhodli ministri zahraničných vecí Slovenska a Česka, Miroslav Lajčák a Jan Kohout na dnešnej schôdzke v Bratislave. "Nechceme k tomu pristupovať nejakým spôsobom kampaňovito - lebo nám nejde o to, aby sme robili nejakú jednorazovú bombastickú akciu," uviedol na tlačovej besede Lajčák. Podľa šéfa slovenskej diplomacie sa dá k posilňovaniu znalosti nášho jazyka u českej mládeže, resp. češtiny na Slovensku dospieť napríklad výmennými kurzami študentov, či vzájomným spoznávaním našich krajín žiakmi základných škôl. "U nás je to bohužiaľ tak, že do tých televízií a médií, ktoré oslovujú deti, sa nedostáva toľko tej slovenčiny, častejšie s ňou majú kontakt priamo na ulici," skonštatoval Kohout a dodal, že "slovenčina je skutočne prítomná či už v zdravotníckych zariadeniach, v obchodoch - je to bežná vec, s ktorou sa stretávate v Prahe aj mimo Prahu". Autor: Richard Kramarik

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 10.05.2009 | Čitateľov: 370