
"V súlade so zákonom bolo nevyhnutne začaté právne konanie. Tento krok nebude mať žiadny politický dopad...," píšu vláde noviny New Light of Myanmar v súvislosti s procesom. Vo vyhlásení vlády sa ďalej uvádza, že junta pokračuje cestou k demokracii, ktorá má vyvrcholiť voľbami v roku 2010. Tie kritici považujú len za ďalší pokus o upevnenie moci generálov. V posledných demokratických voľbách v roku 1990 zvíťazila strana Su Ťij, no vojenská vláda laureátke Nobelovej ceny mieru vytvoriť vládu nedovolila. Súčasný proces preto mnohí považujú za pokus o jej odstavenie pred novými blížiacimi sa voľbami.
"Vláda mala zoznam 23 svedkov, z ktorých vypočúvali 14, zatiaľ čo Aung San Su Ťij ich mala 4, vypovedať však bude len jeden. Tak vidíte, či je proces vyvážený, alebo nie," uviedol Njan Win, právnik a hovorca Národnej ligy za demokraciu. Ako dodal, z tohto dôvodu by súd mohol vyniesť verdikt už v piatok.
Američan John Yettaw, ktorý preplával jazero v Rangúne a dostal sa tak k prísne stráženému domácemu väzeniu Su Ťij, vypovedal v stredu pred súdom. Povedal, že chcel Su Ťij aj barmskú juntu varovať pred "teroristickým sprisahaním zavraždiť ju". Podľa jeho slov mu to prikázal v sne Boh. Prodemokratickej líderke, ktorá napriek medzinárodnému tlaku za jej prepustenie strávila posledných 13 rokov v domácom väzení, hrozí v prípade odsúdenia ďalších 5 rokov.
SITA_AFP