
Zamestnávateľské organizácia odmietajú zvyšovanie minimálne mzdy. Naopak Konfederácia odborových zväzov (KOZ) zvyšovanie minimálnej mzdy presadzuje. Odborári pre budúci rok navrhujú jej valorizáciu o 9 %. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) obviňuje odborárov, že svojimi návrhmi k rokovaniam o minimálnej mzde ohrozujú zamestnanie najmä pracovníkov s nižšími príjmami. "Neprimerané legislatívne zvyšovanie mzdových nákladov vedie k rušeniu pracovných miest a zároveň bráni tvorbe nových. RÚZ preto v čase poklesu produktivity práce a poklesu priemernej mzdy nevidí žiadny dôvod na rast minimálnej mzdy a upozorňuje, že návrh KOZ by v prípade jeho schválenia predstavoval likvidáciu mnohých podnikov a tisíce zamestnancov by ostali bez práce," uviedol viceprezident združenia Miroslav Kiraľvarga. Minimálna mzda by sa nemala v budúcom roku zvyšovať ani podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). Podľa AZZZ výška minimálnej mzdy by mala zohľadniť dopady globálnej hospodárskej krízy.
Minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 8 100 Sk (268,9 na 295,5 eura (8 902 Sk). Najnižšia hodinová mzda sa tak upravila smerom nahor zo 46,60 Sk (1,547 na 1,698 eura (51,15 Sk). V čistom vyjadrení minimálna mzda od januára predstavuje 7 707 Sk (255,9 a je vyššia o 693 Sk (23 Suma minimálnej mzdy bola podľa ministerstva práce kompromisom medzi návrhom Konfederácie odborových zväzov SR, návrhom zástupcov zamestnávateľov a pôvodným návrhom ministerstva. Odborári totiž požadovali zvýšiť najnižšie mzdy na 300 eur (9 040 Sk), zamestnávatelia trvali na minimálnej mzde v sume 8 690 Sk (288,5 a ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne na rokovaní tripartity predložilo návrh na úpravu minimálnej mzdy na 9 000 Sk (298,8
Výšku minimálnej mzdy môže v konečnom dôsledku určovať vláda na základe novely zákona o minimálnej mzde, ktorú schválil parlament v polovici septembra minulého roka. Novela stanovuje iba spodnú hranicu pre rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy novela zákona neurčuje a nariadením ju môže upraviť vláda. Prihliadať by pritom mala na stanoviská sociálnych partnerov, vývoj kritérií na úpravu sumy minimálnej mzdy, vývoj podielu čistej minimálnej mzdy z čistej priemernej mzdy najmenej za predchádzajúce dva kalendárne roky a vývoj produktivity práce.
SITA