
Podľa americkej agentúry Centers for Disease Control and Prevention, celosvetovo zomrie každý rok na maláriu viac než milión ľudí, prevažne detí. Spôsobuje ju parazit (Zimnička tropická), ktorý sa z človeka na človeka prenáša prostredníctvom komárov.
O šimpanzoch sa vedelo, že môžu ukrývať parazita, ktorý je príbuzný tomu ľudskému. No výskumníci pod vedením Wolfa a Francisca Ayala z Kalifornskej univerzity, ktorí skúmali šimpanzy v africkom Kamerune a na Pobreží Slonoviny prišli s novým zistením. Pri porovnávaní týchto dvoch druhov parazitov prišli na to, že ľudská verzia sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinula zo šimpanzieho typu. "Vieme, že malária, hoci je stará už niekoľko tisíc rokov, nemá svoj pôvod u ľudí, ale sa do nášho druhu dostala pravdepodobne prostredníctvom komára, ktorý sa predtým živil na nakazenom šimpanzovi." Wolfe uviedol, že momentálne je cieľom výskumu dozvedieť sa viac o šimpanzích parazitoch a zistiť, ako sa prenášajú na ľudí.
Výskumníci povedali, že k prechodu parazita malárie na ľudí mohlo dôjsť tak pred dvoma až tromi miliónmi rokov, ako aj pred 10 000 rokmi. Lepšie pochopenie týchto šimpanzích parazitov môže viesť k zdokonalenej liečbe malárie, či dokonca k vyvinutiu vakcíny proti nej.
SITA/AP