
Výhrada komisie voči Slovensku spočíva v tom, že spotrebiteľ by mohol byť zaviazaný nespravodlivou podmienkou, keďže slovenské právne predpisy nestanovujú objektívne kritérium hodnotenia nespravodlivosti. V Českej republike podľa Komisie môže byť spotrebiteľ v rozpore s ustanoveniami smernice zaviazaný nespravodlivou zmluvnou podmienkou, ak sa proti nej sám aktívne neohradí.
Smernica o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách ochraňuje spotrebiteľov pred vopred formulovanými podmienkami v zmluvách s obchodníkmi, ktoré spôsobujú výraznú nerovnováhu v právach a povinnostiach strán v neprospech spotrebiteľa. Komisia preskúmala vnútroštátne právne predpisy desiatich členských štátov, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004 a preto museli uvedenú smernicu transponovať do 1. mája 2004. V roku 2007 začala konanie vo veci porušenia právnych predpisov proti Českej republike, Estónsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Malte, Poľsku, Slovensku a Slovinsku, keďže v prípade týchto členských štátov zistila problémy s transponovaním smernice.
Väčšina konaní vo veci porušenia právnych predpisov sa medzičasom skončila, keďže príslušné členské štáty zmenili svoje právne predpisy.
Agentúru SITA o tom informovala vedúca tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ľuba Mihaleje Hromková.
SITA