
Zvyšovanie minimálnej mzdy v budúcom roku odmietajú zamestnávatelia ako aj ďalší zástupcovia podnikateľov. Tvrdia totiž, že by to znamenalo ďalšie prepúšťanie, čo by ešte viac v čase krízy zhoršilo situáciu na trhu práce. Premiér Robert Fico sa však vyjadril, že zvyšovanie minimálnej mzdy by podľa neho prepúšťanie znamenať nemalo. "Minimálnu mzdu poberá niečo viac ako 1 % ľudí, tak nech mi niekto nerozpráva, že keď zvýšime minimálnu mzdu z 8 900 Sk o 8 %, že to bude znamenať krach slovenskej ekonomiky. Veď je to úplný nezmysel," povedal po septembrovom summite Európskej rady v Bruseli.
Vláda sa tak so zamestnávateľmi a odborármi na miere zvýšenia minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka nedohodla ani na minulotýždňovom pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR. Kým odborári požadujú zvýšenie minimálnej mzdy o 8,1 % na 319,5 eura, zamestnávatelia trvajú na zachovaní jej súčasnej úrovne 295,5 eura.
Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová uviedla, že na rokovanie vlády predloží v súlade so zákonom o minimálnej mzde návrh na zvýšenie najnižších miezd o 8,1 % na 319,5 eura. Vláda však podľa nej môže schváliť aj inú novú sumu minimálnej mzdy. Ak by podľa Tomanovej premiér Robert Fico prišiel s nárastom minimálnej mzdy o 4 %, rezort práce a sociálnych vecí s tým bude súhlasiť.
SITA