
Medzi novými menami vo vláde sú aj ministerka práce Hanne Bjurstromová, ktorá za svoju krajinu viedla vyjednávania o klíme, ako aj dlhoročná členka víťaznej Nórskej robotníckej strany ministerka obrany Grete Faremová. Strana si ponechá aj ďalšie dôležité ministerské kreslá. Rezortu zahraničia sa ujme Jonas Gahr Stoere a financie v krajine bude spravovať Sigbjoern Johnsen.
V Nórsku bude aj ďalšie štyri roky vládnuť stredoľavá koalícia premiéra Jensa Stoltenberga na čele s jeho Nórskou robotníckou stranou. Po prvý raz za 16 rokov sa tak podarilo jednej vládnej garnitúre obhájiť svoje pozície a získať od voličov mandát do ďalšieho funkčného obdobia. Nóri však dali Stoltenbergovmu kabinetu len veľmi tesnú parlamentnú väčšinu. Jeho vládu bude priamo podporovať 86 poslancov v 169-člennom pléne.
Stoltenberg je pri moci so Socialistickou ľavicovou stranou a Stranou stredu od roku 2005. Svojich voličov si získal najmä zachovaním solídnych výsledkov nórskej ekonomiky aj v čase svetovej ekonomickej krízy. Škandinávska krajina, ktorá je piatym najväčším producentom čierneho zlata na svete, si okrem toho drží jednu z najvyšších životných úrovní na svete a zároveň má najnižšiu nezamestnanosť na celom starom kontinente.
SITA/AFP