Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Príde Čadca o peniaze vďaka poslancom okolo Milana Guru?

Príde Čadca o peniaze vďaka poslancom okolo Milana Guru?

Súdny proces vznikol v roku 2005 za čias primátorovania Jozefa Pohančeníka, no na poslaneckých stoličkách pohodlne sedeli aj poslanci mestského zastupiteľstva Ing. Milan Gura a Ing. Peter Glasnák. Predmetom sporu bol prenájom pozemkov na mieste bývalej tržnice pri Kysuci (stará tržnica), na mieste ktorých dnes stojí už obchodné centrum. Miloš M. tento spor úspešne vyhral a súd mu prisúdil odškodné vo výške 29.160.000,- Sk, plus náklady za právne služby. Mesto obdržalo zo súdu právoplatný rozsudok, ktorý bol vykonateľný do troch dní. Mestské zastupiteľstvo v Čadci sa vzniknutou situáciou intenzívne zaoberalo a poverilo súčasného primátora, aby sa pokúsil spor urovnať formou dohody.

A prečo? Pretože finančne zdecimované mesto z minulých rokov nedisponovalo ani zďaleka takou hotovosťou na účtoch, a o tejto skľučujúcej situácii skupinka poslancov okolo Milana Guru dobre vedela. Primátor poverený poslancami MZ teda viedol rokovania s Milošom M. a dospeli k dohode, ktorú opať muselo a aj potvrdilo mestské zastupiteľstvo. 30 miliónový spor sa primátorovi podarilo urovnať pozemkami a hotovosťou v sume 12 miliónov. Aj prváčik si spočíta, že mestu zachránil 18 miliónov. Namiesto toho, aby skupina poslancov okolo Milana Guru primátorovi za túto skutočnosť poďakovala, pokúsili sa teda pod rúškom poslednej mizivej šance "záchrany peňazí", podať dovolanie prostredníctvom generálneho prokurátora. Žiadosť im samozrejme zamietol, ale rozhodol sa konať. Najvyšší súd nakoniec potvrdil, že ku škode došlo, a že predmetom nového konania bude rozhodnutie o výške náhrady škody Milošovi M., vrátane úrokov.

Čo to v praxi môže znamenať?

  • Milošovi M. nič nebráni opäť spor vyhrať, vysúdiť neporovnateľne vyššiu sumu oproti predchádzajúcej, a požadovať ju od mesta v plnej výške a do posledného centu. Ak sa bude rok ťahať povedzme 5 rokov, narastú úroky, a celková suma dosiahne astronomické rozmery. Áno aj toto je jedna z možných variant.
  • Tá druhá, skupinky poslancov okolo Milana Guru, by mala v praxi vyzerať nasledovne : Opäť prehrať súdny spor, pretože škodu potvrdil aj Najvyšší súd, a poprosiť Milana M., aby mesto nepoložil na kolená a na spor proste zabudol. " Čo sme si, to sme si :) "

ZÁVER : Namiesto toho, aby jasnú prehru skupinka poslancov okolo Milana Guru priznala, snaží sa ju zahmliť a vrhnúť všetky negatíva na ramená primátora. Vynakladajú nemalé financie, na vydávanie vlastných predvolebných pamfleov, inzercie v týždenníkoch, a vsádzajú na to, že niekdajšie obchodné partnerstvo primátora a Miloša M., im z kaše pomôže. Je to však pre voličov pred blížiacimi sa voľbami úplne priehľadné a lacné.

-r-


Oficiálna reakcia MESTA ČADCA

Reakcia Mesta Čadca na otvorený list podpísaný poslancami Mestského zastupiteľstva Mesta Čadca, Ing. M.Gurom, Ing. P.Glasnákom, Mgr. M.Klimekom, Ing. F.Prívarom, MUDr. A.Korduliakovou, Ing. V.Hruškom a J.Belešom, s názvom „Otvorený list poslancov Mestského zastupiteľstva Mesta Čadca“, uverejneného v regionálnom týždenníku Kysuce, zo dňa 24.03.2010, ročník 20, č. 12, s.19

Právny spor, ktorý chcú dnes spomínaní poslanci intenzívne riešiť je zdedeným sporom z roku 2005, kedy došlo k porušeniu zmluvnej povinnosti z nájomnej zmluvy medzi Mestom Čadca a Milošom M.- Bistro Satelit.
Na Mestskom zastupiteľstve označil Miloš M. vinníka sporu - vtedajšieho primátora mesta J.Pohančeníka. Na tomto zasadnutí bolo zo strany Miloša M. zároveň povedané, že v roku 2005 oslovil poslanca M. Guru ako priateľa, aby zastavil súdne konanie, inak si bude uplatňovať ušlý zisk. A STALO SA!
Zaujímavé je, že v roku 2005 spomínaní poslanci M.Gura a P.Glasnák, ktorí dnes neštandardnou formou prostredníctvom médií komunikujú s vedením mesta a poslancami mestského zastupiteľstva, boli v dobe vzniku sporu poslancami MZ a mali možnosť ovplyvniť rozhodnutie o spôsobe riešenia daného sporu. Pýtame sa, prečo sa o tento spor nezaujímali už v roku 2005, a prečo je tomu až dnes- pár mesiacov pred voľbami?
Primátor, ktorý je spomínanými dlhoročnými poslancami neopodstatnene upodozrievaný z pasivity a nečinnosti však nebol v roku 2005 poslancom MZ a nemal teda možnosť rozhodovať, resp. ovplyvniť danú vec. Oni ju však mali.
O vyriešení tohto sporu muselo terajšie vedenie mesta ako aj súčasní poslanci MZ rozhodnúť v roku 2007, v lehote, ktorú vyriekol Krajský súd v Žiline, a to do 3 dní. V tom období boli tri právne možnosti riešenia sporu:

  1. Zaplatiť Milošovi M. sumu vo výške 29.160.000,- Sk aj s príslušenstvom do troch dní od právoplatnosti rozhodnutia. Musíme však podotknúť, že túto sumu by muselo mesto uhradiť po častiach, nakoľko takúto hotovosť v tom čase nemalo. Následkom takéhoto kroku by bol úplný finančný kolaps mesta. Bol by ohrozený celkový chod mesta, zastavil by sa rozvoj mesta a možnosť uchádzať sa o mimorozpočtové finančné prostriedky by nepripadala do úvahy. Tento scenár by sa však možno niektorým kritikom hodil.
     
  2. Druhý variant, ktorý prichádzal do úvahy bol, že by mesto nesplnilo povinnosť uloženú rozhodnutím Krajského súdu v Žiline, nezaplatilo by Milošovi M. škodu a podalo by mimoriadny opravný prostriedok.
    Treba mať stále na mysli, že Miloš M. mal v rukách právoplatné rozhodnutie, podľa ktorého mu bola súdom priznaná škoda. Následkom tohto variantu by bolo, že Miloš M. by bol v exekučnom konaní prostredníctvom exekútorov zablokoval účty mesta a získal z nich priznanú škodu. V tomto prípade by mesto muselo zaplatiť ďalšiu nezanedbateľnú sumu exekútorovi, a to trovy exekučného konania.
    Tak ako v prvom prípade, by to pre mesto bola finančná katastrofa, a bol by ohrozený celkový chod mesta. Mesto by bolo chudobnejšie ešte o viac peňazí.
     
  3. Tretia možnosť bola rokovať s Milošom M., dohodnúť sa na kompromise a možnej finančnej kompenzácií tak, aby nebol ohrozený chod mesta a aby sa dohodla možnosť iného plnenia so znížením celkovej výšky škody.

S týmto variantom súhlasila väčšina poslancov, ktorí po prerokovaní dohody o urovnaní v mestskom zastupiteľstve schválili uzatvorenie dohody.

Na základe tejto dohody Mesto Čadca zaplatilo hotovosť 6 mil. Sk a poskytlo pozemky, ktorých hodnota podľa znaleckého posudku bola 6.043.873,- Sk.

Len pre zopakovanie: Mesto Čadca vyplatilo namiesto 30 mil. Sk len sumu 12. mil. Sk práve vďaka uzatvorenej dohode o urovnaní s Milošom M.
Po zvážení všetkých skutočností a dôsledkov bolo so súhlasom väčšiny poslancov MZ rozhodnuté pre variantu č.3, ktorá bola pre mesto v tom čase najvýhodnejšia a primátor túto skutočnosť rešpektoval.

Skutočnosť, že primátor mesta je v obchodnom kontakte s Milošom M. nemožno označiť ako konflikt záujmov, skôr naopak. V tomto spore to bolo nepochybne výhodou pri vyjednávaní podmienok dohody o urovnaní.

Aký je teda stav sporu dnes?
Najvyšší súd SR opätovne potvrdil, že ku škode v spore nepochybne došlo a že predmetom nového konania bude rozhodnutie o výške náhrady škody Milošovi M., vrátane úrokov. Miloš M. má však stále platnú 30ročnú zmluvu, pričom pozemky, ktoré mali byť predmetom nájmu boli ešte za bývalého vedenia urýchlene odpredané so súhlasom a podporou aj samotného poslanca M.Guru. V prípade, že by uvedené pozemky neboli odpredané nemuselo k tomuto sporu dôjsť a mesto nemuselo nič platiť.
Vedenie mesta ako aj jeho obyvatelia môžu teraz iba dúfať, že na základe nového konania a po prepočítaní nových úrokov a škody, nebude musieť mesto Čadca doplácať ďalšie finančné prostriedky.

Potom sa opýtame poslancov M.Guru a P.Glasnáka, kde nájde Mesto Čadca a jeho obyvatelia finančné zdroje na konečné urovnanie dlhodobého sporu.

Mesto Čadca, mestocadca.sk

 Zdieľať | pošli do vybrali.sme.sk


Vytvorené: 01.04.2010