Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Vykurovacie obdobie- problematika z hľadiska ochrany pred požiarmi

Vykurovacie obdobie- problematika z hľadiska ochrany pred požiarmi

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Čadci informuje - Vykurovacie obdobie je jedno z rizikových časových období počas roka sprevádzané zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov. Počas tohto obdobia je potrebné, aby každý z nás, ktorí prichádzame do kontaktu s vykurovacími zariadeniami im venoval zvýšenú pozornosť. O vykurovacom období však nemôžeme hovoriť ako o jednorázovo časovo obmedzenej aktivite. Je potrebné vychádzať zo skutočnosti, že v mnohých oblastiach Slovenska, vzhľadom na klimatické podmienky územia sa vykuruje po celý rok, preto sú požiare pri vykurovaní štatisticky sledované počas celého roka.

Pri sledovaní požiarovosti v období vykurovania podľa jednotlivých odvetví zisťujeme, že najvyšší počet požiarov vzniká v bytovom hospodárstve vo vlastníctve súkromných osôb. V roku 2009 súvislosti s vykurovaním vzniklo v SR 649 požiarov s priamou škodou 1 397 760 eur.
Z prehľadu o príčinách vzniku požiarov vyplýva, že najčastejšími príčinami požiarov sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha a nevyhovujúci technický stav vykurovacích telies. Častými príčinami požiarov sú nedbalosť a neopatrnosť osôb pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavými kvapalinami a žeravým popolom na miestach, kde by mohol vzniknúť požiar. Dovoľte, nám pripomenúť niekoľko dôležitých zásad k predchádzaniu vzniku požiarov počas obdobia vykurovania v súlade s predpismi vyhlášky MV SR č. 401/2007 Z.z. :

  • skontrolovať vo vlastnom záujme pred vykurovacou sezónou stav vykurovacích telies a zariadení
  • umiestňovať vykurovacie telesá na bezpečné miesta a do bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov
  • inštalovať vykurovacie telesá podľa návodu výrobcu
  • dbať na kontrolu vykurovacích telies počas prevádzky
  • dbať na vysypávanie popola z vykurovacích telies do nehorľavých nádob
  • dodržiavať predpisy pre skladovanie a používania horľavých látok, kvapalín a plynov

Pri tejto príležitosti, Vám chceme pripomenúť všeobecnú povinnosť ohlásiť, každý vzniknutý požiar na tel. č. 150/112.
Dôsledné zabezpečovanie a dodržiavanie protipožiarnych opatrení, ako aj zvýšená opatrnosť nás všetkých, môžu znížiť riziko vzniku požiarov počas vykurovacieho obdobia.

mjr. Mgr. Roman Jakubík
oddelenie požiarnej prevencie
Okresného riaditeľstva
Hasičského a záchranného zboru v Čadci


Vytvorené: 19.10.2010