Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Jaroslav Klus : Oháňať sa nedostatkom finančných prostriedkov je už obohraná platňa

Jaroslav Klus : Oháňať sa nedostatkom finančných prostriedkov je už obohraná platňa

Rok 2011 nebude pre vzdelávanie a školstvo v Čadci príliš priaznivý. Okrem reštrikčných opatrení sa budú musieť vyrovnať aj so zníženou dotáciou z rozpočtu mesta a pozastavením prác súvisiacich s údržbou a opravou priestorov škôl a školských zariadení. Či má takéto konanie zmysel a či prinesie očakávaný efekt, sme sa rozprávali s bývalým vedúcim referátu školstva a školského úradu MsÚ v Čadci Mgr. Jaroslavom Klusom

ZŠ v pôsobnosti mesta čaká vnútorná reorganizácia, v dôsledku ktorej dôjde k spájaniu tried a navýšeniu počtu žiakov v triedach. Je takýto krok nevyhnutný a nebude na úkor kvality vzdelávania?
Počul som už o tom a priznám sa, že tomu nerozumiem. Počty žiakov sú stanovené zákonom, ktoré sa nesmú prekročiť práve od 1.9.2011, keď skončilo prechodné obdobie. Podľa môjho názoru spájanie tried neprinesie očakávaný efekt, lebo na školách je najdrahšia ich prevádzka. Bude to mať aj iný dopad! Spájanie tried sa rovná zníženiu počtu tried, čo v konečnom dôsledku povedie k prepúšťaniu učiteľov. Pán primátor má už s prepúšťaním skúsenosti. Mal síce pred učiteľmi trému keď im blahoželal, ale to mu nebude zrejme brániť poslať na dlažbu tých, ktorých si, ako povedal, tak veľmi váži. Myslím si, že tých pár učiteľských platov mestský rozpočet nezachráni. No a bude to mať veľký dopad hlavne na kvalitu vyučovania. Tí, ktorí to poznajú vedia, že je veľký rozdiel učiť 28 žiakov alebo 20, a to neberiem do úvahy, že v takmer každej triede sú integrovaní žiaci, ktorí si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Učiteľ bude mať menej času venovať sa individuálne žiakovi.

Školstvo sa bude musieť v roku 2011 vyrovnať aj so zníženou dotáciou z rozpočtu mesta Čadca. Čo to bude v praxi pre jednotlivé školy znamenať.
Dôsledky budú jednoznačné: Peniaze budú len na prevádzku a na platy učiteľov. Nebude sa môcť pokračovať v začatých prácach. Nedokončí sa napríklad výmena okien, oprava striech, zatepľovanie, čo je podmienkou pre šetrenie energiou a tak zníženie prevádzkových nákladov. Skončí sa dopĺňanie kabinetov novými učebnými pomôckami. Ešteže moji bývalí kolegovia sú naozaj vo svojom fachu dobrí a vedia si pomôcť. Verím, že školy dostanú peniaze aspoň na nové učebnice / ak vôbec budú/.

Rok 2010 bol obdobím rozvoja školstva. Základné a materské školy sa zrekonštruovali, vybavili po technickej a materiálnej stránke, pribudli ihriská. Tento rok však taký priaznivý nebude. Nové vedenie argumentuje tento stav nedostatkom finančných prostriedkov a zlým hospodárením predchádzajúceho vedenia. Ako to vidíte Vy?
Roky 2009 a 2010 boli pre školy naozaj dobré. Bývalé vedenie pochopilo, že školám je potrebné sa venovať a oni sa odvďačia skvelou reprezentáciu mesta na Slovensku aj v zahraničí. Som šťastný, že sa do nového rozpočtu dostala telocvičňa na ZŠ Komenského ulici, ako i dostavba ZUŠ Potočára. Oháňať sa nedostatkom finančných prostriedkov je už obohraná platňa. Pre vysvetlenie občanom. Mesto dostáva peniaze na školy dvoma spôsobmi. Sú to prenesené kompetencie, to sú peniaze na chod ZŠ na ktoré mesto nesmie siahnuť a musia sa riadne vyúčtovať štátu. Na druhom mieste sú takzvané originálne kompetencie, kde na každé dieťa a mládež. dostáva mesto v tomto roku 61,39 €, ktoré sa násobí určitým koeficientom stanoveným nariadením vlády 531/2010. Ako príklad uvediem materskú školu, ktorá má pre ľahšie počítanie 100 detí do troch rokov, tam je koeficient 61.0 . Takže dotácia na žiaka x koeficient x počet detí. 61,39 x 61,0 x 100 = 374479 € čo je v prepočte 11 656 033 Sk len pre tú jednu danú MŠ. Takto sa dajú vypočítať aj MŠ na deti nad 3 roky, cez ZUŠ a školské kluby, až po CVČ, ktoré je mimochodom najväčším prínoscom peňazí z originálnych kompetencií. Tieto nie sú záväzné. Mesto z tých peňazí môže urobiť aj chodníky, štát sa do toho nestará. Samozrejme, je len na vedení mesta, koľko sa naozaj dá na jednotlivé školské zariadenia. Bývalé vedenie dávalo toľko , aby sa mohli, popri chode školy, robiť aj ich rekonštrukcie, čo by sa v budúcnosti vrátilo v úsporách na prevádzke školy.

rozprávala sa Silvia Kajanková


Vytvorené: 09.06.2011