
Čadca 20.06.2011 - Folklórny súbor Kysučan oslávi v roku 2011 svoje 57. výročie založenia. O jeho činnosti, aktivitách a plánoch sme sa rozprávali s Mgr. Pavlom Pánisom, prezidentom folklórneho súboru Kysučan, bývalým vedúcim oddelenia školstva, kultúry a mládeže MsÚ v Čadci a zároveň aj Osobnosťou Kysúc za celoživotné dielo v roku 2010.
Už 15 rok zastávate funkciu prezidenta FS Kysučan pri KIC Čadca. Čo táto práca obnáša a čím Vás napĺňa?
P. Pánis: Som členom FS Kysučan viac ako 36 rokov, pričom viac ako polovicu tohto času som pôsobil ako člen hudobnej zložky. Postupom času som spontánne prešiel od aktívnych vystúpení k práci týkajúcej sa zabezpečenia fungovania súboru po jeho organizačnej, finančnej a reprezentačnej stránke. Folklór je pre mňa spôsob života. Vďaka nemu som spoznal nielen dobrých priateľov, vynikajúcich muzikantov, tanečníkov a spevákov ale získal som aj vedomosti o ľudovej kultúre na Kysuciach, čo bolo pre mňa ako rodáka z Hornej Nitry niečo úplne nové. Aj napriek tomu, že práca v súbore je náročná na čas, neľutujem ani jednu hodinu strávenú pri nácvikoch, zbieraní a spracovaní materiálu, či vystúpení doma a v zahraničí.
V čom spočíva úspech folklórneho súboru Kysučan?
P. Pánis: V profesionálnom vedení a samozrejme v zanietenosti členov súboru, ktorí venujú svoj voľný čas nácviku a vystúpeniam. Musím však povedať, že naše úspechy sú úspechmi aj čadčianskych ZUŠ, ktoré nám vychovávajú a pripravujú budúcich členov, či už v hudobnej, speváckej alebo tanečnej zložke.
Aký program čaká FS Kysučan v najbližšom období, teda počas letných mesiacov
P. Pánis: Najbližšie nás čaká účasť na oslave 20. výročia ľudovej hudby Capkovcov v Skalitom, potom odchádzame na festival do Českej republiky a na konci augusta bude naše vystúpenie súčasťou Beskydských slávností v Turzovke.
FŠ Kysučan býval pravidelnou súčasťou Bartolomejských hodových slávností v Čadci. Tie ste však nespomenuli, Znamená to, že v tomto roku Vás na námestí neuvidíme?
P. Pánis: Zatiaľ nemám žiadne informácie, resp. nik nás z organizátorov doposiaľ neoslovil. Priznám sa, že vôbec neviem, aký program sa pripravuje.
Ako je na tom FS Kysučan s podmienkami pre svoju činnosť?
P. Pánis: Čo sa týka priestorového zabezpečenia nácvikov tanečnej a hudobnej zložky, resp. vystúpení nemožno nič nášmu zriaďovateľovi KIC Čadca vytýkať. Čo nás však trápi je, že doposiaľ nemáme depozitár, resp. šatňu, ktorá by zodpovedala uskladneniu a ošetrovaniu krojov a jednotlivých rekvizít. Čo sa týka financií, aj my sme pocítili úsporu nového vedenia v oblasti kultúry. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sme dostali na činnosť folklórneho súboru o ¼ menej zdrojov.
Skoro 40 rokov pracujete v oblasti kultúry. Čo hovoríte na kroky súčasného vedenia mesta, ktoré v rámci úspor znížilo aj dotácie v oblasti kultúry?
P. Pánis: Kultúra nikdy nebola dostatočne financovaná a vždy bola na konci záujmov vedenia mesta. Musím však priznať, že počas obdobia primátorovania Jozefa Vražela nastal výraznejší posun, a to nielen v poskytovaní finančných zdrojov pre jestvujúce súbory, ale aj v oblasti vytvárania podmienok pre vznik nových kultúrnych aktivít. Toto všetko sa prejavilo v zvýšených aktivitách súborov na domácej kultúrnej scéne a samozrejme aj pri prezentácii nášho mesta v zahraničí. Ja verím, že tak ako aj v minulosti, aj dnes dokážu súbory prekonať tieto finančné problémy a budú naďalej rozvíjať svoju činnosť.
rozprávala sa Silvia Kajanková