
Čadca 28.06.2011 - O ocenenom projekte Bytového domu Kýčerka sme sa rozprávali s tvorcom
Ing. arch. Stanislavom Sýkorom:
Bytový dom Kyčerka získal ocenenie v prestížnej celoslovenskej súťaži „Baumit fasáda roka 2010.“ Čím podľa Vás oslovil tento projekt odbornú verejnosť?
Objekt bytového domu Kyčerka bol nominovaný do užšieho výberu 27 projektov a nakoniec získal čestné ocenenie v kategórii novostavba roka. Úspešný bol aj vďaka kvalitnej realizácii stavebnej firmy RIASTAV, ktorá ho do súťaže prihlásila. Prestížnu súťaž už šesť rokov organizuje spoločnosť BAUMIT, spolu s ďalšími spoluvyhlasovateľmi, ktorými sú Slovenská komora stavebných inžinierov, Slovenská komora architektov, vydavateľstvo JAGA, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Združenie pre zatepľovanie budov. O nomináciách v piatich kategóriách z množstva zaslaných súťažných projektoch, ktorých tento rok bolo rekordných 194 rozhoduje nezávislá odborná porota zložená z popredných osobností našej architektúry a teórie architektúry.
Zámerom spoločnosti BAUMIT a vyhlasovateľov je podpora čo najvyššej kvality fasád novostavieb, rekonštruovaných a sanovaných budov....prostredníctvom prestížnej súťaže sa snaží ovplyvniť a meniť staviteľské aktivity tak, aby nielen chránila a obnovovala stavby - ale prostredníctvom fasád, ktoré sú vždy významným architektonickým prvkom, pozitívne menila naše životné prostredie.
Môj projekt podľa mňa oslovil porotu aj vďaka tomu, že ukázal, že napriek množstve regulatív a finančných obmedzení, danými skutočnosťou, že nešlo o komerčné, ale nájomné byty financované z viacerých zdrojov - je možné vytvoriť zaujímavú a užívateľsky príjemnú architektúru.
Čo pre Vás toto ocenenie znamená?
Samozrejme ma veľmi potešilo, aj preto, že o ňom nezaujato rozhodla odborná verejnosť. Je pre mňa povzbudením a potvrdením môjho vnútorného presvedčenia - hľadať riešenia, ktoré sú v daných možnostiach čo najlepšie a pre svoje okolie znamenajú prínos, hoci nemusia byť vždy hneď jednoznačne kladne prijímané laickou verejnosťou.
Kde ešte možno vidieť Vaše architektonické diela?
Mám to šťastie, že architektúre sa venujem intenzívne a nepretržite už od skončenia štúdia. Za ten čas sa mi vďaka investorom podarilo realizovať množstvo rodinných domov, polyfunkčných stavieb, penziónov na území Slovenska (Bratislava, Malacky, Trnava, Zvolen, Košice, Kremnické Bane, Žilina, Bytča, Dolný Kubín...) niekoľko projektov v Česku (Praha, Čeladná, Frýdek - Místek) ale najmä v Čadci a na Kysuciach. Medzi moje najnovšie realizácie patria bytovky Kyčerka a Spoločná úradovňa Mestského domu v Čadci, s ktorou som z hľadiska architektúry spokojný hoci niektoré aspekty ich fungovania boli limitované finančnými možnosťami.
Aké musí byť podľa Vás architektonické dielo, aby sa o ňom dalo povedať, že je to dobrá architektúra?
Nielen podľa mňa, ale podľa viacerých, všeobecne prijímaných objektívnych kritérií, bez udania poradia, pretože všetky sú dôležité: dobrá architektúra by určite mala mať estetické kvality, spĺňať požiadavky funkčnosti, mala by brať do úvahy genia loci, rešpektovať okolité prostredie a komunikovať s ním, mala by reflektovať dobu v ktorej vzniká, poznať nové technológie, mala by byť originálna, zaujímavá, inšpiratívna a nadčasová....
Z pohľadu architekta, čo sa Vám na meste a jeho architektúre v Čadci páči?
Mesto Čadca utŕžilo v minulosti niekoľko urbanisticky nie veľmi šťastných rozhodnutí, s ktorými sa doteraz vyrovnáva. Mrzí ma, že pomerne v nedávnej minulosti (po novembri 1989) boli nenávratne prestavané, čiže zničené funkcionalistické domy na Námestí Slobody, ale aj na Palárikovej ulici, vytvorené kvalitnými žilinskými architektmi, ktoré vo svojej pôvodnej podobe prepožičiavali mestskému prostrediu jednotný elegantný vzhľad.
Svoje nesporné kvality má samozrejme budova Mestského domu, podľa mňa je veľmi vydarená pre mnohých nenápadná Makovská zastávka, ktorá by samozrejme potrebovala obnovu, kvalitné sú budovy kultúrneho domu, objekt plavárne, v ktorom sa žiaľ nezachoval pôvodný interiér, Okresný úrad, ktorý je v momentálnom stave spoločne s Palárikovým domom skôr hanbou mesta.
Na čom v súčasnom období pracujete?
Pracujem na rekonštrukcii a revitalizácii rodinného domu so záhradou v nádhernom prostredí historického centra jedného malebného mesta na ostrove v Jadranskom mori. Je to pre mňa nová výzva, s ktorou som sa doteraz nestretol. Myslím, že je snom každého architekta vyskúšať si aspoň raz za život tvoriť architektúru v iných zemepisných šírkach, pre mňa osobne práve v mediteránskom prostredí a ešte k tomu aj v historickom centre. Veľmi sa teším na realizáciu, ale nechcem to zakríknuť.
-sik-, foto: -SS-, -sH-
ďalšie info: asb.sk | akotorobia.sk | fasadaroka.sk