
Nehygienické podmienky v ktorých deti žijú a najmä znečistená voda sú zdrojom nákazlivých baktérií a vírusov, ktoré vyvolávajú chronické hnačky. Dieťa sa rýchlo odvodní a organizmus stráca potrebné esenciálne soli, ktoré sa len prísunom čistej vody nedajú doplniť. Ak je však voda obohatená o správny pomer soli a cukru, telo je schopné ju vstrebať. Po niekoľkých dávkach sa stratené tekutiny doplnia a dieťa sa uzdraví.
UNICEF je hlavným distribútorom orálnej rehydratačnej soli a vo viac ako 60-tich rozvojových krajinách ju dnes vyrábajú. Výroba však nie je všetko. Musia mať na ohrozené deti dosah a nepretržite vzdelávať zdravotných pracovníkov a rodičov o lacnej a účinnej liečbe úporných hnačiek. Faktom je, že tisícky rodičov nevedia, ako liečiť chronické hnačky. Ešte horšie je, že o liečbe nikdy ani nepočuli.
SITA
Detský domov v Nairobi potrebuje pozemok aj studňu
BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Nadácia Integra spolu s Evanjelickou diakoniou na Slovensku vyhlásila verejnú zbierku na pomoc detskému domovu Childrens Garden - Detská záhrada v Nairobi. Detský domov založil Moses Ndungu a jeho manželka Silvia. Moses, ktorý sám vyrástol v ťažkých podmienkach, začal s desiatimi deťmi pod stromami, bez budovy. V domove je v súčasnosti okolo 150 detí vo veku 3 až 19 rokov. Jeho súčasťou je aj škola, ktorá poskytuje vzdelanie aj pre ďalšie deti mimo domova. Zbierka je súčasťou kampane "Dajme im šancu vyrásť". Príspevky je možné zasielať na číslo účtu 2625475865/1100, variabilný symbol 111 v Tatra banke
Nadácia sa rozhodla pomôcť tomuto detskému domovu preto, lebo po minuloročných povolebných nepokojoch v Keni výrazne stúpli ceny potravín. Aj v tomto detskom domove sa začala prejavovať potravinová kríza. Kúpa neďalekého pozemku by mohla byť pre detský domov dlhodobým riešením. Mohli by na ňom pestovať zeleninu, chovať domáce zvieratá a zabezpečiť si tak potravinovú nezávislosť. Ďalším akútnym problémom je voda. Predtým ju detský domov kupoval od mesta. Teraz sú deti odkázané používať vodu z rieky. Tá je však znečistená a spôsobuje rôzne kožné ochorenia. Na pozemku by sa dala postaviť aj studňa. Na túto pomoc potrebuje nadácia vyzbierať približne 66 000 domov Detská záhrada je registrovaný a riadený kenským ministerstvom školstva a sociálnych vecí. Ľudia z Nadácie Integra stretli Mosesa a jeho manželku v rámci pracovných ciest v Nairobi. Ich príbeh a príbehy detí z detského domova ich oslovili natoľko, že sa rozhodli im systematicky pomáhať a vytvoriť konkrétnu dlhodobú pomoc. Projekt, cez ktorý už pomáhajú deťom v tomto detskom domove, sa volá Malaika (swahilsky anjel). V rámci neho je možné adoptovať si na diaľku dieťa a pravidelne ho finančne podporovať. Doteraz to bola suma 500 Sk, ktorá pokrývala mesačné výdavky na zdravotnú starostlivosť, hygienu a školské potreby . Výšku podpory v eurách musia podľa Bussard ešte dohodnúť.
Viac informácii je zverejnených na internetových stránkach www.integra.sk, www.sancavyrast.sk a www.malaika.sk.
SITA