
To, že volič nie je zapísaný v zozname voličov môže signalizovať aj to, že nedostal oznámenie o voľbách prezidenta. Ak ale príde do volebnej miestnosti, do ktorej patrí podľa svojho trvalého bydliska a preukáže sa občianskym preukazom, v ktorom má aj údaje o trvalom bydlisku, musí ho okrsková volebná komisia zapísať do zoznamu voličov a umožniť mu hlasovať.
Ďalším problém volebných zoznamov, ktorý sa objavil aj v dnešnom 2. kole voľby je podľa Tóthovej, že sú v nich opäť uvedení aj zosnulí voliči. V takomto prípade by sa príbuzní mali obrátiť na obec a požiadať o vymazanie zosnulej osoby zo zoznamu.
Časť členov ÚVK sleduje priebeh volieb v teréne a aj podľa ich zistení voľby prebiehajú pokojne. Komisia sa opäť zíde na rokovaní k podnetom a priebehu hlasovania pred 14:00.
Vo všetkých volebných miestnostiach v 5 919 okrskoch sa dá hlasovať do 22:00. Svoje právo rozhodnúť o novom prezidentovi medzi dvoma kandidátmi môže využiť vyše 4,3 milióna oprávnených voličov. Prezidenta môže po prvýkrát voliť približne 408-tisíc občanov. Z nich môže svoje voličské právo využiť vôbec po prvýkrát v živote približne 188-tisíc voličov. Vo voľbách prezidenta volič dá svoj hlas jednému z dvoch kandidátov vyznačením znaku v rámčeku pred menom kandidáta, iné označenie sa považuje za neplatný hlas.
Odpovede na otázky súvisiace s voľbami získajú voliči od 8:00 do 22:00 na špeciálnej volebnej infolinke ministerstva vnútra na bratislavských telefónnych číslach: 4859 2020 a 4859 2021. Oficiálne výsledky hlasovania by mali byť známe v nedeľu predpoludním.
SITA