
Približne 20-percentný pokles objemov kamiónovej dopravy je podľa Vážneho zapríčinený najmä dopadmi súčasnej finančnej a hospodárskej krízy. Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s., prevádzkujúca diaľnice a rýchlostné cesty, podľa neho použije budúce príjmy z výberu mýta prednostne na zaplatenie úverov z minulých období. Zostatok príjmov z mýta bude použitý na výstavbu diaľničnej siete. "Samozrejme, zostatok na výstavbu diaľničnej siete bude o tieto príjmy zrejme obmedzený," predpokladá Vážny.
Pokiaľ ide o diaľničné projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP), Vážny v súvislosti s druhým balíkom na výstavbu a prevádzku úsekov rýchlostnej cesty R1 uviedol, že termíny skutočného začatia a ukončenia prác sú závislé na finančnom uzatvorení projektu. "Termíny ukončenia sú momentálne v rukách komerčných bánk, ktoré poskytujú úvery. Termíny sú posunuté oproti pôvodným ponukám, pretože nedošlo k podpisu koncesnej zmluvy v určenom termíne vzhľadom na revízne postupy v súťaži," dodal Vážny.
Súčasná situácia na finančných trhoch podľa Vážneho dáva jednoznačné stanovisko k tomu, že ak sa majú PPP projekty posúvať ďalej ako pridaná hodnota nad rámec programového vyhlásenia vlády, je potrebné zaviesť určitú flexibilita najmä v termínoch. Uzavretie dodatku ku koncesnej zmluve pre R1, s ktorého návrhom vláda vyslovila súhlas, podľa Vážneho rieši posunutie termínov. V prípade zmeny marží na finančných trhoch by mala byť povinná opätovná fakturácia počas existencie 30-ročnej koncesnej zmluvy. Koncesná zmluva by mala byť otvorená, ak sa popri maržiach zmenia aj úrokové podmienky.
SITA