
Poslanci EP podľa Mikolášika navrhujú, aby sa náklady na zdravotnú starostlivosť preplácali až do výšky, ktorá zodpovedá cene zdravotnej starostlivosti v ich domácom členskom štáte. "Rozhodnutie, či budú pacientovi preplatené aj ďalšie súvisiace náklady, ako napríklad terapeutické ošetrenie, náklady na cestu, či ubytovanie v zahraničí, budú ponechané členským štátom, povedal Mikolášik. Podľa neho, keďže navrhované pravidlá cezhraničnej zdravotnej starostlivosti počítajú s platbou pacienta u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte vopred, poslanci navrhujú systém tzv. predbežného oznámenia, ktorý by bol pre členské štáty dobrovoľný a prostredníctvom ktorého by náklady za zdravotnú starostlivosť v zodpovedajúcej výške uhradili poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v zahraničí priamo členské štáty.
Európsky parlament tiež podľa europoslanca Mikolášika trvá na tom, aby boli pacienti, ktorým bolo udelené predchádzajúce povolenie, povinní uhradiť priamo za zdravotnú starostlivosť v zahraničí sumu iba v takej výške, ktorá zodpovedá sume, ktorú by museli doplatiť za ekvivalentnú zdravotnú starostlivosť v ich domácom členskom štáte. "Pacienti so zriedkavými chorobami a zdravotným postihnutím by mali mať nárok na preplatenie zdravotnej starostlivosti aj v prípade, keď nárok na takúto starostlivosť nevyplýva z legislatívy platnej v ich domácom členskom štáte, zdôraznil.
V prípade schválenia v pléne EP poputuje podľa Mikolášika návrh smernice do Rady, ktorá sa vyjadrí k celému textu vrátane schválených pozmeňujúcich návrhov. Ak s nimi bude súhlasiť, legislatíva bude prijatá aj so spomínanými obmenami. Ak však ministri členských štátov s návrhmi EP súhlasiť nebudú, alebo k nim pridajú svoje vlastné pozmeňujúce návrhy, celý text sa vráti do EP na opätovné prerokovanie v druhom čítaní.
SITA