Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Pochovávanie basy v Novej Bystrici

Pochovávanie basy v Novej Bystrici

Nová Bystrica : V Dome kultúry v Novej Bystrici sa v utorok, 16.februára, konala ľudová veselica spojená s pochovávaním basy. Od 19:00 hod. si na tanečnom parkete našli miesto občania rôznych vekových kategórií. Už pri vstupe do budovy hneď upútala vôňa tradičných fašiangových šišiek, ktoré nám upiekli naše šikovné kuchárky.  O 22:00 hod. sa za pomoci DHZ Nová Bystrica a ďalších zabávačov predviedlo starodávny ľudový zvyk tzv. „Pochovávanie basy“.

Vytvorené: 25.02.2010 | čítať celý článok

Pečenie vianočných medovníkov pre besiedku v obci Nová Bystrica

Pečenie vianočných medovníkov pre besiedku v obci Nová Bystrica

Nová Bystrica : K vianočnému stolu na Kysuciach neodmysliteľne patrí kapustnica, ryba, oblátky a sladké medovníky. Aj tento rok v obci Nová Bystrica pripravujú vianočnú besiedku, kde deti svojimi vystúpeniami potešia svojich rodičov a anjeli ich obdarujú sladkými medovníkmi, ktoré pre nich upiekli šikovné panie kuchárky Milka Fulierová a Jožka Škorvagová.

Vytvorené: 15.12.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 8686

Folklórne skupiny z Kysúc a Oravy priblížili zvyky a tradície vianočných sviatkov

Folklórne skupiny z Kysúc a Oravy priblížili zvyky a tradície vianočných sviatkov

Čadca (21.8.2009) - Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vo svojej vysunutej expozícii v Múzeu kysuckej dediny priblížilo návštevníkom v tohtoročnej sezónne už sedemnástym podujatím zvyky sprevádzajúce bežný život našich predkov. Na nedeľnom podujatí „Ospievané Beskydy - Vianoce“ konanom 16. augusta sa predstavili štyri folklórne skupiny z Kysúc a Oravy, ktoré prezentovali zvyky a tradície prebiehajúce počas najkrajšieho obdobia v roku, obdobia Vianoc. Na skanzene sa toto významné podujatie koná každý rok, vždy však s inou témou zvykoslovia. Návštevníci sa tak môžu dozvedieť akými tradíciami si ľudia žijúci na Kysuciach spríjemňovali pracovné, rodinné či ročné zvykoslovie.

Vytvorené: 21.09.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 6407

Od zrna ku chlebu - práce súvisiace s prípravou a pečením chleba

Od zrna ku chlebu - práce súvisiace s prípravou a pečením chleba

Kým z chlebíka odkrojíš, musíš vykonať veľa namáhavej práce, ktorú naši predkovia vykonávali s láskou, obetavosťou, skromnosťou a veľkosťou ducha zdedeného už z pokolenia na pokolenie, aby uživili svoje rodiny.

Vytvorené: 21.09.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 3382

V Obci Nová Bystrica zazneli ozývajúce sa piesne heligónky

V Obci Nová Bystrica zazneli ozývajúce sa piesne heligónky

V nedeľu 9. augusta 2009 zazneli ozývajúce sa piesne heligónky v Obci Nová Bystrica. „Súťažná prehliadka heligonkárov“, ktorá sa týkala domácich priaznivcov tohto hudobného nástroja. Už po tretí krát stretli a pripomenuli si staručké piesne.

Vytvorené: 21.09.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4156

Výroba korbáčikov, ovčieho syru či iných výrobkov zo syra spojená s Kuchyňou starých materí prilákala množstvo návštevníkov do skanzenu

Výroba korbáčikov, ovčieho syru či iných výrobkov zo syra spojená s Kuchyňou starých materí prilákala množstvo návštevníkov do skanzenu

Čadca (31.7.2009) - Nezameniteľný hlas Jozefa Kronera, Maťko a Kubko, koliba, pes Dunčo, ovce... Takéto obrázky spomienok sa možno v pamäti vynorili mnohým návštevníkom, ktorí prišli v nedeľu, 26. júla do Múzea kysuckej dediny (ďalej MKD) vo Vychylovke. Práve v tento deň pripravilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, podujatie zamerané na prezentáciu ovčiarstva. Program „Ovčiarska nedeľa“ sa niesol v znamení dobrého jedla a ľudovej hudby. O tom, že podujatie bolo zaujímavé a pútavé svedčí fakt, že bránami skanzenu prešlo takmer tisíc návštevníkov.

čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 6944

V múzeu kysuckej dediny budeme prať a variť

V múzeu kysuckej dediny budeme prať a variť

Každú nedeľu počas sezóny Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke a Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ponúka návštevníkom kultúrne podujatia, ktoré zachytávajú zvyky a tradície kysuckého ľudu. Nedeľa, 9. augusta 2009 bude patriť práci a chutným kysuckým jedlám.

Vytvorené: 25.08.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 3314

Kaštieľ v Radoli predstaví najznámejšie doplnkové zamestnanie Slovákov - DROTÁRSTVO

Kaštieľ v Radoli predstaví najznámejšie doplnkové zamestnanie Slovákov - DROTÁRSTVO

Čadca (9.7.2009) - Medzi najtypickejšie doplnkové zamestnania na Kysuciach patrilo drotárstvo. Jeho počiatky siahajú už do 18. storočia. Hlavným dôvodom vzniku tohto remesla boli problémy s málo úrodnou pôdou v horských oblastiach, ktoré zabezpečovali obživu pre celé rodiny. A tak sa muži začali venovať tejto vandrovnej, podomovej živnosti. Základným materiálom sa stal drôt a neskôr plech, ktoré používali na opravu hlineného, smaltového a plechového riadu, poľnohospodárskeho náradia a na výrobu predmetov do domácnosti, ako napríklad naberačky, vidličky, košíky, vešiaky, cedidlá a mnohé iné.

 

Vytvorené: 09.07.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4300