Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Osobnosti regiónu Kysuce

Nižňanský Ladislav

Titul:  Nižňanský Ladislav
Priezvisko: Nižňanský
Meno: Ladislav
Profil: emigrant
Rodninný stav:
Narodený(á): 1917 v okrese Čadca
Národnosť: slovenská
Bydlisko:
E-mail: -
Ďalšie informácie:

Ladislav Nižňanský sa narodil v roku 1917 v okrese Čadca. Vyštudoval Vojenskú akadémiu v Hraniciach na Morave a v roku 1938 sa stal poručíkom. Počas Slovenského štátu slúžil ako dôstojník delostrelectva v žilinskej posádke. Tá sa ako jedna z prvých pridala 29. augusta k Slovenskému národnému povstaniu. Nižňanský sa stal pobočníkom veliteľa piatej taktickej skupiny povstaleckej armády. Išlo o pomerne významný post - celá 1. čs. armáda mala šesť taktických skupín.

Po potlačení povstania Nemci v novembri Nižňanského zajali a previezli do Bratislavy, kde vstúpil do pracovnej služby. Na požiadanie nemeckého velenia z časti týchto jednotiek vytvorili špeciálny protipartizánsky oddiel, ktorý sa stal súčasťou Abwehrgruppe 218 Edelweiss. Od polovice decembra velil tejto jednotke práve Nižňanský. V tejto funkcii riadil na Druhý sviatok vianočný prepad tábora na Veľkom Boku nad Polomkou, kde sa zdržiavala americká misia Úradu strategických služieb. Pätnásť zajatých členov misie a dopisovateľa agentúry Associated Press Josepha Mortona Nemci neskôr zlikvidovali v koncentračnom tábore Mauthausen - ide o jediného vojnového korešpondenta, ktorého počas vojny niektorá z nepriateľských strán popravila.

Nižňanského jednotka 21. januára vyrabovala a vypálila aj obce Kľak a Ostrý Grúň, pretože ich obyvateľstvo podporovalo partizánov. V oboch dedinách zmasakrovali spolu 146 ľudí, väčšinou ženy a deti. Ranených partizánov mučili a potom upálili. Vo februári 1945 Nižňanský nariadil popravu 18 židovských civilistov, ktorí sa ukrývali v obci Kšinná.

Podľa Františka Cséfalvaya z Vojenského historického ústavu je Nižňanský najväčším slovenským vojnovým zločincom spomedzi vojakov. „Nepoznám podobný prípad z našich dejín, že by sa náš dôstojník takto zachoval,“ povedal Cséfalvay. „Pre mňa je nepochopiteľné, že sa postavil na čelo takejto jednotky a vydával rozkazy na zverskú likvidáciu ľudí. Tí dôstojníci, ktorí vyštudovali československé školy, boli väčšinou kultivovanejší,“ dodal historik. Nižňanský sa stal veliteľom protipartizánskej jednotky pravdepodobne preto, lebo mal najvyššiu hodnosť. Podľa Cséfalvaya mohol byť motiváciou pre to, aby sa do oddielu prihlásil, aj vysoký žold. Oproti pracovnej službe, kde boli 2 koruny na deň, totiž v špeciálnej jednotke dostal 80.

Po vojne Nižňanského istý čas údajne vyšetrovala sovietska NKVD v Budapešti. Keď ho vrátili späť na Slovensko, vyšetrovanie nepokračovalo. V roku 1948 Nižňanský emigroval a zrejme spolupracoval aj s americkou tajnou službou. Do 80. rokov bol spolupracovníkom Rádia Slobodná Európa.

zdroje: obroda.sk cassovia.sk