Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kysucká desiatka 2008 spestrila Jakubovské hody

Kysucká desiatka 2008 spestrila Jakubovské hodyUž tretí rok neodmysliteľne patria ku tradičným Jakubovským hodom v Kysuckom Novom Meste bežecké preteky Kysucká desiatka, tento krát aj s názvom „o pohár primátora". V peknom slnečnom, pre bežcov možno až priteplom počasí sa na štart postavil rekordný počet 85bežcov,z toho 74 na vzdialenosť 10km, zvyšných 11 neregistrovaných bežcov sa popasovalo s dĺžkou trate 1km. V príhovore pred štartom sa k bežcom prihovoril primátor mesta Ing. Ján Hartel, ktorý všetkým účastníkom poprial úspešné zvládnutie trate, kvalitné výkony a dobrý pocit z behu. Krátko nato štartovým výstrelom poslal na 1km trať možno budúcich adeptov reprezentácie nášho mesta. Hoci poradie v tejto kategórii neregistrovaných nebolo podstatné, bolo radosť pozerať nasadenie na trati a dobeh všetkých pretekárov, z ktorých ani jeden nevzdal. Najmladšou účastníčkou bola Anetka Tichá z Kysuckého Nového Mesta, mimochodom, dcéra Petra Tichého, ktorého so synom čakal štart na 10km trati o pár minúť. V tejto kategórii si po prvé miesto dobehol Martin Hrubý z Kys. N. Mesta pred Pavlom Šrajbrom českých Teplíc.

Na štart hlavných pretekov na 10km sa postavil rekordný počet 74bežcov z celého Slovenska, ktorých takisto štartovým výstrelom poslal na trať primátor KNM. Od začiatku sa na čele pretekov usadil skúsený veterán, 41ročný Róbert Rolko z AŠKP Žilina, ktorý nenechal nikoho na pochybách o svojich bežeckých kvalitách. Za ním sa odvážne pustil do boja naopak nádejný junior Miroslav Dobiáš z AŠK Dukla B. Bystrica, ktorý robil Rolkovi spoločnosť do 5km. Za vedúcou dvojicou s odstupom 50m bežala od 2.km druhá dvojica a to Kysučania Michal Kavacký z KNM, reprezentujúci MŠK KNM a Peter Tichý, takisto z KNM, reprezentujúci však ŠKP Čadca. Od 6.km sa Robert Rolko odpútal a neustále zvyšoval svoj náskok. Za ním sa odohrával zaujímavý súboji v celkovom poradí o 2. až 4.miesto, keď sa Tichý s Kavackým dotiahli na juniora M.Dobiáša, ktorý bežal stále v tempe pod 34min.,čo by znamenalo výrazné zlepšenie slovenského rekordu do 23rokov, ktorý na trati Kysuckej 10tky v 1. ročníku vytvoril J. Vitko (MŠK KNM) a vlani vyrovnal takisto pretekár MŠK KNM A. Kuba. Na 7. km začal nečakane strácať M. Kavacký, ktorého krok už nepripomínal ľahkosť z prvých kilometrov. 2 km pred cieľom sa na celkové 2.miesto prepracoval Peter Tichý, ktorý si pred Dobiašom vytvoril asi 50m náskok a neohrozene si bežal po víťazstvo v kategórii do 39rokov. Už jasný víťaz juniorskej kategórie sa však v posledných 100vkách metroch neuspokojil len so svojim víťazstvom v juniorskej kategórii, ale sa postaral aj o nečakaný zvrat na celkovom druhom mieste, keď doslova na cieľovej páske, hoci v rovnakom čase, predsa len predstihol v pokoji dobiehajúceho P.Tichého.

V kategórii nad 50rokov zvíťazil Miroslav Švihel zo Slopného pred Bartolomejom Galovičom z Rajca pred ďalším Kysučanom Jozefom Majeríkom z ŠKP Čadca. V ženskej kategórii si neohrozene dobehla po víťazstve Martina Merková zo Skalice pred Dubničankami Janou Zatloukalovou a Ľubomírou Kloboučníkovou. Juniorskú kategóriu vyhral v spomenutý Miroslav Dobiáš, ktorý zároveň výrazne vylepšil doterajší Slovenský rekord J.Vitka a A.Kubu o 38sekund výkonom 32:54min. Druhý dobehol Peter Tichý ml. zo Slovtrial Temu KNM, tretí Michal Slotta z Rajca.

Na organizácii vydareného 3.ročníka Kysuckej 10tky sa podieľal kolektív MKŠs a MŠK KNM v spolupráci so sponzormi podujatia… MAR-PIN.s.r.o, V.O.S. KNM a ďalší.

Výsledky tu beh.szm.sk/docs/kys1008v.xls 
Zdroj Fotgo a Viac fotografií : picasaweb.google.com/PefoTichy
Viac informácií www.tichypefo.wbs.cz


Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 31.07.2008 | Autor: Kysuce | Čitateľov: 2528