
Čadca 18.01.2012 - Ak sú cestné spomaľovače kvalitné, tak na cestách určite neprekážajú. Práve naopak, prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov a chodcov a zároveň "nútia" vodičov dodržiavať predpísanú rýchlosť. Čadčianske spomaľovače v Martinkovom potoku v Čadci však tieto funkcie neplnia. Vodiči ich obchádzajú po chodníku a zeleni. Dôvodom je ich neprimeraná výška a nerovnomerný povrch, ktorý poškodzuje podvozky áut.
Čadčianske cestné spomaľovače nespĺňajú stanovené technické normy
Čadčianska samospráva tvrdí, že cestné spomaľovače v Martinkovom potoku spĺňajú odporúčané technické normy. Certifikát zhody s technickým osvedčením však odmieta zverejniť, prečo asi...? Spomaľovacie prahy sa navrhujú v zmysle normy STN 73 6110 - Projektovanie miestnych komunikácií. „Dlhý priečny prah sa navrhuje vtedy, keď treba vytvoriť taký účinok na vozidlo, aby pri dodržaní povolenej rýchlosti (20 až 40 km/h) došlo iba k miernemu narušeniu pohodlia jazdy. Dlhé priečne prahy môžu byť lichobežníkové, kruhové, eliptické a vlnové. Výška je 80 až 120 mm, pozdĺžny sklon rámp 1:5 až 1:25 pre osobné automobily, 1:10 až 1:40 pre autobusy.“
Spomaľovače vyrobili svojpomocne
Z uvedeného vplýva, že výška osadených cestných spomaľovačov by mala mať výšku max. 12 cm pri šírke prahu 120 cm na jednu aj druhú stranu. Takéto rozmery však cestné prahy v Martinkovom potoku nemajú a uvedenú normu teda nespĺňajú. Výška cestných prahov, ktoré vyrobila čadčianska samospráva svojpomocne z asfaltu, je síce v určitých miestach 7 cm, avšak ich celková šírka je od 70 do 80 cm. Pri uvedenej výške a sklone v zmysle normy 1:10 by mala byť šírka prahu až 140 cm. V prípade zabezpečenia väčšieho pohodlia cez prechod cestných prahov by musela byť šírka prahu byť pri sklone 1:40 až 560 cm.
Dopravné značky nie sú osadené v dostatočnej vzdialenosti
Ďalším problémom je nerovnomerný povrch, v dôsledku ktorého dochádza k zachytávaniu podvozku motorového vozidla. Rovnako nevhodne umiestnené je aj dopravné značenie, ktoré v prípade zníženej viditeľnosti uvidia vodiči až v poslednej chvíli, tesne pri nájazde na spomaľovač. Rýchlosť vozidla je pri prechode cez spomaľovače obmedzená na 20 km/h, avšak aj pri tejto stanovenej rýchlosti hrozí riziko poškodenia motorového vozidla, nakoľko po "domácky" osadené cestné prahy nespĺňajú stanovené normy.
V prípade správnej realizácii spomaľovacieho prahu by mal byť prechod bezproblémový a označenie značkami by malo byť v zmysle uvedenej normy v dostatočnej vzdialenosti. Ani jedna uvedená podmienka nie je však v zmysle normy splnená.
Z akého dôvodu sa vedenie mesta rozhodlo šetriť na bezpečnosti chodcov a motoristov nevedno. Ak nemalo dostatok finančných prostriedkov na zakúpenie certifikovaných cestných spomaľovačov, mohlo problém s porušovaním rýchlosti riešiť inak. Napríklad akustickým vodorovným priečnym značením alebo radarmi. Realizované riešenie je však zbytočným mrhaním verejných financií.
-sik-, foto: -sH-