Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Mladý pár okradol 88 ročnú starenku o 2 400 eur, ďaleko však neušli

Mladý pár okradol 88 ročnú starenku o 2 400 eur, ďaleko však neušli

Staškov 02.10.2012 - Vyšetrovateľ Policajného zboru obvinil 25 ročného muža a 25 ročnú ženu zo zločinu krádeže v spolupáchateľstve. Obvinení v stredu 26. septembra popoludní v obci Staškov, okres Čadca, pod zámienkou vrátenia finančného preplatku, vlákali 88 ročnú ženu do jej rodinného domu. Poškodenú požiadali, aby im z 500 eur bankovky vydala 100 eur.

Poškodená vošla do susednej miestnosti odkiaľ zobrala 100 eur bankovku a priniesla ju obvineným. Obvinená následne vylákala poškodenú na chodbu pod zámienkou použitia toalety. Obvinený využil neprítomnosť poškodenej a odcudzil jej finančnú hotovosť 2.440 eur. Následne po skutku obvinení z domu utiekli. Nasadli do motorového vozidla Seat a odišli smerom na mesto Čadca.

Všímavý občan podozrivých nahlásil

Na základe oznámenia na polícii o uvedenej krádeži, ktoré vykonal všímavý občan, boli prijaté všetky potrebné opatrenia za účelom zadržania podozrivých osôb. Policajná hliadka z Obvodného oddelenia Policajného zboru Čadca vozidlo zastavila do niekoľkých minút v Čadci. Podozrivé osoby policajti predviedli na policajný útvar. Počas procesných úkonov policajti zaistili aj celú odcudzenú finančnú hotovosť. Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na tri roky až desať rokov.

Preventívne rady, ako sa nestať obeťou tejto trestnej činnosti:

  • Podvodníci využívajú rôzne zámienky, aby sa dostali k vašim peniazom. Chcú vniknúť do vášho bytu a pokiaľ od vás nevylákajú peniaze priamo, ovládajú veľa spôsobov, ako vás okradnúť.
  • Vodári, elektrikári, plynári, daňoví kontrolóri... Mnohí z vás sa na nich pozerajú ako na dôveryhodné osoby, mali by ste byť však opatrní, aby ste zbytočne neprišli o posledné celoživotné úspory. Nezabudnite si ich preveriť a trvať na tom, aby vám preukázali, že skutočne zastupujú danú spoločnosť. Prípadne zavolajte na úrad alebo inštitúciu, na ktorú sa pracovník odvoláva. V prípade akýchkoľvek pochybností trvajte na tom, že o ponúkanú službu nestojíte.
  • Vyplatenie preplatkov alebo nedoplatkov si spoločnosti účtujú prostredníctvom pošty či banky alebo vo svojich obchodných kanceláriách.
  • Nedôverujte neznámym ľuďom a nikoho cudzieho nevpúšťajte do svojho bytu!
  • Nedajte sa nachytať na nič, čo znie až príliš dobre - vysoké zisky za vložené peniaze, „výhodné“ kúpy, fantastické dovolenky s ubytovaním zadarmo, zázračné lieky, zásielkové služby s p. o. boxami a iné, podľa schémy „nízky risk - vysoký zisk“.
  • Nikdy nikomu telefonicky nehovorte čísla vašej kreditnej karty, občianskeho preukazu, telefónnej karty, číslo poistky, alebo číslo vášho účtu v banke. Zisťovanie týchto čísel na overenie je od obchodníkov protizákonné!
  • Dôležité telefónne čísla (polícia, lekár, hasiči, blízki, susedia a pod.) si uložte viditeľne blízko telefónu, aby ste mohli čo najrýchlejšie privolať pomoc.
  • Nedovoľte nikomu, aby vás nútil niečo podpísať. Dohodu o poistení, dohodu o kúpe či predaji hnuteľného a nehnuteľného majetku a pod. Závažné rozhodnutia o vašom majetku konzultujte s právnikom, nechajte si poradiť od vierohodných osôb.

Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 02.10.2012