Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Video: Po 15 mesiacoch prerazili 898 m dlhý tunel Poľana ako súčasť diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité

Video: Po 15 mesiacoch prerazili 898 m dlhý tunel Poľana ako súčasť diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité

Skalité 7. septembra (TASR) - Po 15 mesiacoch dnes prerazili 898 metrov dlhý tunel Poľana, ktorý je súčasťou 12-kilometrového úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité a je projektovaný pre obojsmernú diaľničnú dopravu. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktora Stromčeka ide o jeden z najdôležitejších úsekov na výstavbe diaľnice D3.

 

"Mimoriadne kopcovitý terén je pekný na prechádzky, ale veľmi komplikovaný na výstavbu a nájdu sa tu technické unikáty diaľničnej siete Slovenska. Napríklad 78 metrov vysoký pilier, na ktorom bude most. Je tu veľa mostov a v zásade po rovinatom teréne na diaľnici D3 sa ani nejde. Sme radi, že sa nám zatiaľ darí v rámci termínov a do dvoch rokov bude aj tento úsek otvorený a bude slúžiť motoristom," povedal po prerazení tunela Stromček.

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a. s., Milan Gajdoš doplnil, že úseky vo výstavbe, v prevádzke a v tendrovaní by mohli vytvoriť dve tretiny konečnej diaľnice D3. "A tým dať silný základ pre zvýšenie atraktivity tohto úseku, možnosti tranzitu a prepojenia regiónov. Samozrejme, popri benefite motoristom je v rámci spustenia prevádzky výrazné uľahčenie života okolitých obcí. Dnes existujúca cesta I/12 vedie v tomto úseku väčšinou v rámci intravilánu, kde je doprava naozaj veľmi komplikovaná pre motoristov, ako aj pre život obyvateľov v dotknutých obciach," zdôraznil Gajdoš.

Podľa prepočtov Výskumného ústavu dopravného (VÚD), a. s., Žilina, stiahne tento úsek diaľnice celý tranzit z obcí. "Je to zhruba 1800 vozidiel denne. Predpokladáme, že stiahne zhruba 2200 nákladných vozidiel aj zo Svrčinovca, lebo na tomto úseku je vylúčená nákladná doprava. A predpokladám, že zhruba 330 až 350 vozidiel stiahne z hraničného priechodu Trstená. Má význam aj z pohľadu bezpečnosti, nakoľko podľa prepočtov bude dopravných nehôd s následkom usmrtenia o päť menej a dopravných nehôd s následkom ťažkého ublíženia na zdraví o 15 menej. Časová úspora tu vychádza podľa typu vozidla od 10 do 15 minút a ročnú úsporu odhadujeme až na 20 miliónov eur," dodal generálny riaditeľ VÚD Ľubomír Palčák.

Cena za vybudovanie diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité je 329,8 milióna eur. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Zmluvné ukončenie výstavby je naplánované pred koncom roka 2016. foto: ndsas.sk


Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 09.09.2015