Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Video: Druhý protest za dostavbu diaľnice D3 zablokoval cestu medzi Čadcou a Žilinou

Video: Druhý protest za dostavbu diaľnice D3 zablokoval cestu medzi Čadcou a Žilinou

Kysucký Lieskovec 14.03.2017 - TASR - Na podporu petície za neodkladné dostavanie diaľnice D3 dnes v Kysuckom Lieskovci druhýkrát zablokovali cestu I/11 medzi Žilinou a hranicou s Poľskou republikou. Primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel pripomenul, že petíciu oficiálne odštartovali prerušením dopravy na ceste I/11 v kysuckej obci Povina 16. februára tohto roka. "Na druhý deň sme posielali listy na Úrad vlády SR, Národnej rade SR, Národnej diaľničnej spoločnosti a Ministerstvu dopravy a výstavby SR. Zdôvodnili sme, prečo petíciu robíme, aj to, prečo takýmto spôsobom. Aj keď sme očakávali reakciu, zatiaľ sa nám vrátili len doručenky našich listov. Tak sme sa rozhodli, že budeme v protestoch pokračovať dovtedy, kým sa nedočkáme záväzného stanoviska, ktoré by túto situáciu začínalo riešiť," povedal Hartel.

Podľa Ľubomíra Janošku, ktorý je poverený na zastupovanie petičného výboru s orgánmi verejnej moci, už podpísalo petíciu 15.000 ľudí. "Hľadáme silný mandát pre kysuckých politikov. Mne, ako zamestnávateľovi, by stačilo aj 500 podpisov. Ja to tu dennodenne vidím. Ale ten politický mandát musí byť silný. To znamená, že neskončíme skôr, ako budeme mať 20.000 podpisov," zdôraznil Janoška.

Doplnil, že dnešný protest prišli podporiť ľudia z Triblaviny, kde horia sviečky za Kysuce"Takto symbolicky uznávajú náš boj za dobrú vec. Volali nám ľudia z Prešova a Ružomberka, že nás podporujú. Protest ich zaujíma, pretože to berú ako prvú lastovičku, ktorá trošku rozdúcha nespokojnosť, a diaľničná spoločnosť a slovenský štát sa musia trošku rozhýbať v diaľniciach," uviedol Janoška.

"Dnes chceme deklarovať, že keby neboli politické rozhodnutia a rôzne iné vplyvy, tak tu mohlo byť niekoľko desiatok ľudí ešte živých. A my chceme za mŕtvych, ktorí zomreli na ceste I/11 od roku 2006, keď mala byť postavená diaľnica D3, zapáliť sviečku," dodal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

Výstavba diaľnice D3 patrí podľa hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolíny Duckej medzi priority, keďže ide o úseky, ktoré sú súčasťou transeurópskej cestnej siete CORE TEN-T a na ceste I/11 je vysoká intenzita dopravy. "Je preto v záujme ministerstva a ministra Árpáda Érseka osobne, aby sa komplikovaná dopravná situácia na Kysuciach vyriešila čo najefektívnejšie. Začiatkom roka sme začali výstavbu jedného z najviac potrebných úsekov diaľnice D3 - Čadca, Bukov - Svrčinovec. O štyri roky odľahčí dopravu v meste Čadca a okolí. Po jeho dobudovaní bude scelených spolu 20 kilometrov bezpečnej a rýchlej cesty z Čadce až na hranice s Poľskom. Novovybudované spojenie našej D3 spolu s rýchlostnou cestou S1 v Poľsku bude v budúcnosti patriť medzi najvýznamnejšie cestné spojenia s naším severným susedom," uviedla Ducká.

Podotkla, že termín začiatku výstavby každého úseku záleží od zabezpečenia zdrojov financovania na prípravu a výstavbu a verejného obstarávania. "Stav prípravy pri úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica je vo fáze prípravy zabezpečenia aktualizovanej dokumentácie pre stavebné povolenie, pri D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto prebieha proces posudzovania vplyvov EIA na zmenu trasy úseku pri Kysuckom Novom Meste od km 16,880 po km 19,280, na II. profile D3 Oščadnica - Čadca, Bukov sa spracováva dokumentácia pre stavebné povolenie," uzavrela hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby.

Dopravná situácia na Kysuciach dosiahla podľa petičného výboru kritický stupeň a vyžaduje si neodkladné riešenie. "Na ceste I/11 v úseku Svrčinovec - Čadca - Kysucké Nové Mesto - Žilina došlo len v posledných dvoch rokoch k 182 dopravným nehodám, pri ktorých zahynulo 13 ľudí, 22 utrpelo ťažké zranenia, 66 ľahké. Rok 2017 sa začal tiež veľmi tragicky. Pri nehode v januári zahynuli traja ľudia a jeden človek utrpel ťažké zranenie," upozornil petičný výbor.


Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 15.03.2017