Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Peter Tichý a Michal Kavacký s medailami na Medzinárodnom maratóne Mieru v Košiciach

Peter Tichý a Michal Kavacký s medailami na Medzinárodnom maratóne Mieru v Košiciach

5.10.2008 - Košice/Čadca - V Košiach sa na Medzinárodnom maratóne mieru aj napriek chladnému počasiu a nepriaznivým poveternostný podmienkam najviac darilo bežcom zo zahraničia. V prvej desiatke ich do cieľa dobehlo hneď 9. Peter Tichý štartujúci za ŠKP Čadca sa napriek tvrdej konkurencii šľachovitých Afričanov umiestnil na vynikajúcom 11. mieste, pričom v rámci Majstrovstiev Slovenska mu pripadlo druhé miesto za I. Pástorom, a potvrdil, že stále patrí medzi domácu bežeckú špičku.

Na maratóne sa zúčastnilo viacej Kysučanov, z ktorých pekné umiestnenie dosiahol Michal Kavacký, keď dobehol na celkovom 15. mieste čo mu stačilo na tretie miesto v rámci Majstrovstiev Slovenska.

Na minimaratóne 4,2 km zastupoval Kysuce medzi 1500 bežcami Peter Tichý mladší, a podarilo sa mu dobehnúť na peknom 6. mieste výkonom 15.04

Rozhovor s Petrom Tichým :

85. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach vyhral Dejene Yirdaw z Etiópie s časom 02:10:51 - druhým najlepším v histórii podujatia, pričom najlepší padol v minulom ročníku : Traťový rekord muži: William Biama (Keňa) 2:09:53 (2007) . Tvoj čas v cieli bol 02:33:01, čiže 23 minút strata na prvého v celkovom poradí. Človek by si myslel, že ten prvý šiel autom, ale asi to tak nebolo, skús nám priebeh maratónu trošku priblížiť.

PEFO : Je to veľmi zjednodušený pohľad a okom laika sa môže zdať pochopiteľne rozdiel od víťaza priveľký. Treba si však uvedomiť, že výkony okolo 2:10hod a rýchlejšie sú absolútnou svetovou extratriedou a africkí bežci opäť v Košiciach potvrdili, že na vytrvaleckých bežeckých tratiach sú prakticky neohrozitelní. Veď v prvej desiatke celkového poradia ich skončilo až deväť.
Ja osobne som sa na maratón tešil, po predchádzajúcom období, kedy som sa dostal opäť do bežeckej pohody, aj výkony naznačovali, že si môžem v Košiciach trúfať na slušný výkon. S takýmto zámerom som sa aj postavil na štart, celkovým umiestnením som sa vo veľmi kvalitnej konkurencii afrických bežcov nezaoberal. Od štartu som nasadil tempo, ktoré zodpovedalo mojim schopnostiam, veril som, že môžem dosiahnuť aj výkon na úrovni môjho najlepšieho osobného výkonu. Ten som dosiahol pred štyrmi rokmi práve v Košiciach, kde sa mi podarilo získať aj titul majstra Slovenska.
V chladnom a veternom počasí to však bolo v nedeľu veľmi náročné, možno som mal smolu aj v tom, že som nebežal v skupinke, kde by bol záujem viac spolupracovať na rýchlejšom tempe, aké som si predstavoval. Zopárkrát som sa snažil skupinku potiahnuť, dokonca jej aj zrýchliť, ale na 25.km som si uvedomil, že sám proti vetru nemám šancu svoj osobný rekord prekonať. Sústredil som sa preto už len na udržanie si medailového umiestnenia v rámci M-SR, čo sa mi nakoniec 2.miestom podarilo. V celkovom poradí som nakoniec dobehol na 11.mieste,čo tiež považujem v konkurencii vyše 800 maratóncov za slušný výsledok. 

Si spokojný so svojím výkonom?

PEFO : Ako som spomenul, pôvodne som pomýšľal na lepší výkon, umenie maratónca je však aj prispôsobiť taktiku aj okolnostiam a vývinu v samotných pretekoch. Hnanie sa za lepším výkonom za každú cenu v mojom prípade nemalo význam, bolo by to skôr "samovraždou" s rizikom, že by som vôbec nemusel dobehnúť, resp. by som dobehol do cieľa omnoho neskôr. Preto ma môj výkon za daných okolností uspokojuje a čo je dôležitejšie, ubezpečuje, že som ešte všetko zo svojich bežeckých rezerv nevyčerpal.

Čo mladý Peťko, z pomedzi 1500 detí na krásnom 6.tom mieste, si s jeho výkonom spokojný alebo si myslíš, že mal na medailu?

PEFO : Peťo dostal štart v minimaratóne odo mňa ako odmenu za titul majstra SR a víťazstvo v osobnom rekorde na medzištátnom stretnutí v Olomouci. Tento beh v rámci MMM na 4,2km je jedným z bohatých sprievodných akcii Košického maratónu, je bez rozdielu veku od detí po dôchodcov, ktorého účelom je pritiahnuť k behu čo najviac ľudí. Výkon Peťa nepovažujem na tomto behu vôbec za dôležitý, hoci 6.mieto je veľmi pekné, a aj výkon kvalitný. Za dôležitejšie však považujem, že mal možnosť pocítiť fantastickú atmosféru takéhoto veľkolepého podujatia. To mu môže v ďalšej motivácii v tréningu len pomôcť.

Aké podujatia ťa ešte čakajú tento rok, a s akými umiestneniami by si bol spokojný?

PEFO : Najbližšie už budúci víkend štartujem na dni supervytrvalca v Žiline, ktorý je tak isto ako vlani zároveň aj M-SR v behu na 50km. Svojimi ambíciami sa netajím, chcel by som po vlaňajšom 2.mieste získať titul. Ním by som sa chcel aj správne naladiť na blížiace sa MS v behu na 100km , ktoré ma čakajú 8.11.2008 v Taliansku.

S Petrom Tichým sa zhováral S. Hulita

www.tichypefo.wbs.cz/
foto : www.kosicemarathon.com


Kategória: TOP Článok | Čitateľov: 4452