Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Stručná charakteristika regiónu Kysuce

Stručná charakteristika regiónu Kysuce

Región Kysuce patrí k najkrajším kútom stredného Slovenska. Leží na trojhraničí štátov Európskej únie, keď priamo susedí s Poľskou a Českou republikou. Slovensko, a teda aj región Kysuce je súčasťou Schengenského priestoru, takže návštevníci môžu voľne prekračovať hranice na ktoromkoľvek mieste zmluvných štátov. Týmto sa otvorili nové možnosti letnej i zimnej turistiky, cykloturistiky a komplexného spoznávania susediacich regiónov s rôznou históriou a kultúrou.

Kysuce majú bohatú históriu, ktorá sa odzrkadlila na rôznych stránkach charakteru obyvateľstva, kultúry, architektúry, folklóru a tradíciách. Všetky tieto vlastnosti dávajú Kysuciam nezabudnuteľnú jedinečnosť ktorú musíte spoznať.

Tento portál je venovaný regiónu Kysuce, denne aktualizujeme interaktívne informácie tak, aby sme vám umožnili nájsť to čo hľadáte, a zároveň vás prilákali na návštevu a spoznanie krás a charakteru regiónu. Pokiaľ ste nenašli čo hľadáte, napíšte nám a informácie sa Vám pokúsime v čo najkratšom čase sprostredkovať, čím skvalitníme rozsah našich poskytovaných služieb.

V súčasnosti sú Kysuce rozdelené na dva okresy : okres Čadca a okres Kysucké Nové Mesto.

Okres Čadca zahŕňa 21 vidieckych sídel a dve mestá. Hustota obyvateľstva na 1 km2 dosahuje 121 obyvateľov. Čadca sa stala administratívnym, kultúrnym a hospodárskym centrom. Na severe okresu tvorí štátnu hranicu s Poľskom, severozápad tvorí okraj hranice s Českou republikou. Južná časť okresu susedí s okresmi Považská Bystrica, Bytča, Žilina, Kysucké Nové Mesto a Dolný Kubín. Východ okresu Čadca susedí s okresom Námestovo. Rozloha okresu predstavuje je 760 km2, tvorí teda 1,55% z rozlohy SR. Súčasný približný počet obyvateľov okresu činí 92 300, predstavuje 1,75% z celkového počtu obyvateľov SR.

Územie Kysuckého Nového Mesta a okolia sa rozprestiera v oblasti Javorníkov a Kysuckej vrchoviny. Geologicky sa rozprestiera prevážne vo flešovom pásme a čiastočne v bradlovom, ktoré je v južnej časti územia. Styk flyšového a bradlového pásma je tektonický. Územie Kysuckého Nového Mesta patrí do povodia Váhu a preteká ním Kysuca. Ďaľšie väčšie toky, ktoré sa vlievajú do Kysuce sú Vadičovský potok, Neslušanka a Snežnica. Počas roka je vysoká prietoková rozkolísanosť týchto prítokov a ich vodnatosť závisí hlavne na zrážkach. Kysucké Nové Mesto patrí do mierne teplej klimatickej oblasti Slovenska. Priemerná ročná teplota mesta je 80oC. Vegetačné obdobie trvá 275 dní v roku .Priemer zrážok je 779 mm. Snehové pokrytie trvá 80 – 100 dní.


Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 16.10.2008 | Čitateľov: 15931