Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kysucké múzeum Čadca

Kysucký mamut meria viac ako šesť metrov

Kysucký mamut meria viac ako šesť metrov

Krásno nad Kysucou (19.6.2009) - V stredu, 17. júna 2009 sa v nových expozičných priestoroch Kysuckého múzea (KM), ktoré vznikli adaptáciou časti depozitára, konalo otvorenie pripravovanej prírodovednej expozície, ktorá je spoločným projektom štyroch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) - Kysuckého múzea v Čadci, Oravského múzea v Oravskom Podzámku, Liptovského múzea v Ružomberku a Považského múzea v Žiline. Početným hosťom spomedzi riaditeľov jednotlivých kultúrnych inštitúcií, škôl a predstaviteľov samosprávy sa tu úvodom prihovoril predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý ocenil úsilie vynaložené na prípravu expozície, aká v kultúrnom živote regiónu doteraz chýbala. „Vážim si zhmotnený nápad a prácu tímov múzeí, v ktorej dokázali originálne preniesť kus pravekej histórie v podobe impozantného mamuta do súčasnosti. Táto expozícia bude mať pre región i kraj veľký význam, pretože naše deti z celého kraja môžu spoznávať pradávne dejiny práve na miestach, kde sa mamuty v tom čase bežne pohybovali,“ pripomenul tak nález mamutieho zuba na sútoku riek Bystrice a Kysuce blízko mesta Krásno nad Kysucou.

Vytvorené: 19.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 5758

Krása dreva zachytená vo výrobkoch spojená s ochutnávkou dávnych jedál prilákala pol tisícky návštevníkov

Krása dreva zachytená vo výrobkoch spojená s ochutnávkou dávnych jedál prilákala pol tisícky návštevníkov

Čadca (19.6.2009) - V súčasnej uponáhľanej dobe, v ktorej nás obklopuje najmodernejšia technika a výrobky z kovu, kameňa, skla či iného „studeného“ materiálu, akosi čoraz častejšie zabúdame na najcennejší dar, ktorý nám dáva príroda a tým je drevo. Aj dotykom sa presvedčíme, že všetky predmety z dreva sú teplé, akoby žili. O tom, že drevo je ten najužitočnejší a najvďačnejší materiál slúžiaci na výrobu veľkého množstva predmetov sa presvedčili návštevníci, ktorí v nedeľu, 14. júna navštívili Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, ktoré pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci. Nedeľný slnečný deň patril práve šikovným remeselníkom a ich výrobkom z dreva a prútia. Podujatie v skanzene s názvom Krása dreva a prútia prilákala poltisícku návštevníkov.

Vytvorené: 19.06.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 1606

Prezentačný deň obcí Nová Bystrica a Vychylovka v Múzeu kysuckej dediny

Prezentačný deň obcí Nová Bystrica a Vychylovka v Múzeu kysuckej dediny

Kysucké múzeum v Čadci organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje dňa 28. júna 2008 v priestoroch Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke prezentačný deň obcí Nová Bystrica a Vychylovka. Tento deň sa môžu návštevníci stretnúť s tradičnými hodnotami našich predkov: ako sú ľudové piesne, tance, ľudová hudba a ľudové remeslá. Nebudú chýbať ani tradičné ľudové jedlá a rôzne syrové výrobky z mlieka.

Vytvorené: 19.06.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 2386

Zasadnutie Vedeckej rady Kysuckého múzea potvrdilo priority a smerovanie múzea

Zasadnutie Vedeckej rady Kysuckého múzea potvrdilo priority a smerovanie múzea

Čadca (11.6.2009) - V pondelok, 8. 6. sa v expozícii kaštieľa v Radoli, ktorý pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum (ďalej KM) uskutočnilo druhé zasadnutie Vedeckej rady. Vedecká rada Kysuckého múzea bola po pätnástich rokoch absencie opäť konštituovaná v roku 2008 a členstvo v nej prijali významní slovenskí odborníci - Richard Marsina, Viliam Judák, Igor Krištek, Iveta Floreková, Elena Beňušová, Miloš Dudáš, Anna Kiripolská, Peter Bednár, Richard Lacko, Viktória Urbanová a Zuzana Beňušková. Vedecká rada je poradným a iniciatívnym orgánom riaditeľa pri riešení zásadných koncepčných otázok múzejnej práce, odporúča a navrhuje riaditeľovi KM metódy a formy odbornosti múzejnej práce, vyjadruje sa k ročným i perspektívnym plánom a k zhodnoteniu činnosti KM.

 

Vytvorené: 18.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 1898

Jánske zvyky v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke - v nedeľu 21. júna si v skanzene pripomenú svätojánske tradície

Jánske zvyky v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke - v nedeľu 21. júna si v skanzene pripomenú svätojánske tradície

Jánske ohne sa pálili v podvečer 24.júna. Pastieri už dlho predtým zbierali raždie na jednu hromadu. V deň, keď sa mala páliť svätojánska vojana (vatra), mládenci a pastieri postavili zo žrdí kostru, ktorú vyplnili nazbieraným raždím a väčšími kusmi dreva. Keď sa zotmelo, zapálili najskôr zvolávacie ohníky, na ktoré dievky čakali ako na signál, aby išli ku vojane spievať a prekárať sa. Mládenci a pastieri preskakovali ponad plamene a dievky spievali ľubozvučné piesne.

Vytvorené: 18.06.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 3562

Spolupráca s poľským partnerom prinesie projekty pre zatraktívnenie Kysuckého múzea a jeho expozícií

Spolupráca s poľským partnerom prinesie projekty pre zatraktívnenie Kysuckého múzea a jeho expozícií

Čadca (5.6.2009) - Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa v tomto roku zapojila do projektu na získanie finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007 - 2013. Vďaka získaným finančným prostriedkom by Kysucké múzeum chcelo zrealizovať dva projekty. Jedným z nich je projekt s názvom Múzeum deťom, a druhým je Škola v múzeu. Cezhraničným partnerom pri oboch je poľská obec (gmina) Strumień v zastúpení primátorkou Annou Grygierekovou.

 

Vytvorené: 18.06.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 1169

Krása dreva a prútia

Krása dreva a prútia

Najbližším a najdôvernejším prírodným materiálom, ktorý po stáročia sprevádzal celé minulé generácie i jednotlivca, od jeho narodenia po smrť, bolo drevo. Patrí medzi prastaré materiály v ľudovom spracovaní a použití. Drevo - produkt lesa súvisí s lesnými prácami, drevorubačstvom, pálením uhlia, tesárstvom, rezbárstvom, debnárstvom a štiepaním dreva až po jemnú a náročnú prácu - výrobu huslí, detských hračiek, či dekoratívnych predmetov. Predovšetkým rezbárske výrobky charakterizované figurálnou rezbou, alebo vruborezom mali a majú výslovne umelecký charakter. Všeobecne rozšírenou domácou prácou takmer na celom území Slovenska bola a je výroba úžitkových predmetov z prútia, lubov a travín.

Vytvorené: 18.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4856

Storočnica parnej lokomotívy a prezentácia Kysuckého múzea v Pribyline

Storočnica parnej lokomotívy a prezentácia Kysuckého múzea v Pribyline

Čadca (28.5.2009) - Uplynulý víkend sa na železničke vo Vychylovke niesol v znamení dvoch významných výročí. Sobota, 23. mája bola pripomienkou 30. výročia začatia aktivít Klubu priateľov železničky, ktorý realizoval jej záchranu, obnovu a prevádzkovanie. Na tomto neformálnom stretnutí sa zišli priatelia železničky i jej bývalí zamestnanci. Rozprávaním, fotografiami i premietaním audiovizuálnych záznamov si tak pripomenuli krásne obdobie, ktoré venovali železničke. Nedeľa, 24. mája patrila našej najstaršej lokomotíve - U 34, ktorá oslávila storočnicu. Ako sa na oslavách patrí, storočná oslávenkyňa dostala veľkú narodeninovú tortu so svojou miniatúrnou napodobeninou, nechýbali sviečky a samozrejme blesky fotoaparátov. Pri tejto príležitosti prebehol aj krst pohľadnice „100 rokov parného rušňa“, ktorú pokrstil historik Kysuckého múzea Ivan Žilinčík parou z lokomotívy U 34.

Vytvorené: 04.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 3108