Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Aktuality 2010

Žilinský samosprávny kraj rozdelil dotácie vo výške 163 000 eur

Žilinský samosprávny kraj rozdelil dotácie vo výške 163 000 eur

Žilina 09.03.2016 - Žilinský samosprávny kraj prispeje i v tomto roku na významné činnosti a podujatia vo svojich regiónoch. Finančnou dotáciou z vlastných príjmov podporil projekty zamerané na aktivity v oblasti školstva a vzdelávania, kultúrnej činnosti, športu, zdravotníctva, sociálnych služieb, charity či verejnoprospešných aktivít. „Úspešných bolo až 279 žiadateľov a spoločne získali sumu 163 050 eur,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár. Financie z vlastných príjmov Žilinskej župy schvaľuje predseda samosprávneho kraja už od roku 2004 v rámci Všeobecne záväzného nariadenia č. 4/2004 na základe odporúčania komisií Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. „Žiadatelia musia mať sídlo alebo  trvalý  pobyt  na území  ŽSK a  súčasne  na  tomto  území  rozvíjať svoju činnosť,“ spresnil župan Juraj Blanár. Doplnil, že pre rok 2016 sú rozpočtované finančné prostriedky vo výške 195-tisíc eur, čo je výrazný viac ako dvojnásobný nárast v porovnaní s vlaňajším rokom, kedy bolo vo v rámci VZN 4/2014 alokovaných 70-tisíc eur. 

Vytvorené: 09.03.2016 | čítať celý článok

Žilinský kraj podporí začínajúce podnikateľky aj v roku 2016

Žilinský kraj podporí začínajúce podnikateľky aj v roku 2016

Žilina 18. januára (TASR) - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) podporí v spolupráci s Klubom podnikateliek Žiliny začínajúce ženy v podnikaní aj v roku 2016. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková. "Po minuloročných úspešných akadémiách, ktoré sa uskutočnili v regiónoch Kysuce, horné Považie, Turiec, Orava a Liptov, sme spustili registráciu do Akadémie pre začínajúce podnikateľky 2016. Prvé stretnutie bude v Žiline už 16. februára a podľa záujmu zorganizujeme aj ďalšie akadémie v Čadci, Martine, Dolnom Kubíne a Ružomberku," informovala ambasádorka Európskej siete ambasádoriek podnikania žien Zlatica Mária Stubbs, ktorá je garantkou a iniciátorkou akadémií.

Vytvorené: 18.01.2016 | čítať celý článok

Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb Čadca - Žarec prejde rekonštrukciou za 150 000 eur

Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb Čadca - Žarec prejde rekonštrukciou za 150 000 eur

Čadca 12. januára (TASR) - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) hospodári v tomto roku s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 167 miliónov eur, pričom najviac financií, 32 miliónov eur, vloží do sociálnej oblasti. Predseda ŽSK Juraj Blanár pripomenul, že ŽSK je najväčším poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku. "Okrem vybavenia domovov sociálnych služieb práčkami, sušičkami, sporákmi či chladničkami čakajú mnohé budovy aj rekonštrukcie. Finančné prostriedky sme vyčlenili na zateplenie a výmenu okien Centra sociálnych služieb Straník v Žiline a Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb Čadca – Žarec vo výške po 150.000 eur. Vybudovanie prístavby a výťahu v ružomberskom Trojlístku umožní vďaka investícii 100.000 eur vytvorenie bezbariérového prístupu na všetky poschodia budovy a 100.000 eur využije Domov sociálnych služieb a Zariadenie pre seniorov v Zákamennom na rekonštrukciu a vynovenie podláh, obkladov, rozvodov a prevádzky kuchyne," uviedol Blanár.

Vytvorené: 12.01.2016 | čítať celý článok

Projekt elektronizácie ponúka v ŽSK vybavenie 71 služieb cez internet

Projekt elektronizácie ponúka v ŽSK vybavenie 71 služieb cez internet

Žilina 14. októbra (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) dnes predstavil projekt elektronizácie služieb, ktorý ponúka občanom možnosť vybaviť prostredníctvom internetu 71 služieb priamo z domova. Podľa vedúceho oddelenia informatiky Úradu ŽSK Romana Kučeráka je zhruba polovica služieb informačných a polovica transakčných. "Umožnia občanovi priamo z domova robiť rôzne podania komplet v elektronickej podobe tak, aby nemusel navštíviť úrad. Zároveň mu služba umožní kooperovať s ostatnými organizáciami v rámci štátnej správy. Prostredníctvom Úradu ŽSK je možné vyžiadať dodatočné informácie, napríklad z Generálnej prokuratúry či katastra nehnuteľností, ktoré doteraz musel občan doložiť. Iba nám dá súhlas, že tieto informácie v jeho mene môžeme vyžiadať a my si ich vyžiadame bez toho, aby musel dodatočne oslovovať ďalšie úrady a dodávať ďalšie informácie, ktoré sú súčasťou štátnej alebo verejnej správy," povedal Kučerák.

Vytvorené: 19.10.2015 | čítať celý článok

Obchôdzka s Turoňom - Fašiangový sprievod mestom Čadca

Obchôdzka s Turoňom - Fašiangový sprievod mestom Čadca

Čadca 13.02.2015 - Obchôdzka s „Turoňom“ je veľmi archaický zvyk, ktorý má svoj pôvod ešte v predkresťanskej tradícií. “Turoň“ je zvieracia maska, pôvodne vychádzajúca z tura, teda zvieraťa, ktoré bolo v dávnej minulosti uctievané ako symbol plodnosti a sily. Tur však u nás nežije už viac ako tri storočia. Preto sa zvieracia maska Turoňa dnes často krát považuje za masku odvodenú od kozy s rohami, s ktorou ju dnes často spodobňujú. /z výskumu Mgr. Pavla Markecha-  etnografa Kysuckého múzea v Čadci. /

Vytvorené: 13.02.2015 | čítať celý článok

Vybehnite na bežky - prechod Javorníckou magistrálou otvorí valentínsku sobotu

Vybehnite na bežky - prechod Javorníckou magistrálou otvorí valentínsku sobotu

Makov 10.02.2015 - Priaznivci bežkovania sa dočkali, 4. ročník prechodu Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou sa uskutoční 14. 2. 2015 so štartom o 9:00 hod. Výdatná snehová nádielka sa postarala o pravú zimnú atmosféru, na ktorú všetci netrpezlivo čakali a po ročnej prestávke si účastníci prechodu budú môcť užiť upravenú trasu z Melocíka na Makove-Kasárne. Od 8:00 hod sa hostinec Melocík premení na registračnú základňu všetkých bežkárov, ktorých privíta Heligónka Kysúc. Sestry Evka a Lenka Bacmaňákové spustia svoju hru na heligónkach a zahrejú nedočkavých bežkárov, medzi ktorými nebude chýbať žilinský župan Juraj Blanár. Ani on si nenechá ujsť majestátne Javorníky a na štart sa postaví s ostatnými účastníkmi prechodu, pre ktorých Žilinský kraj zabezpečil bezplatnú autobusovú dopravu. Autobus zo Žiliny (Májová ulica, autobusová stanica smerom od Štefánikovej) vyrazí 7:15 hod. a autobus z Kysuckého Nového Mesta odíde z autobusovej stanice 6:45 hod. so zastávkou v Čadci (autobusová stanica) 7:15 hod. Pre cestu späť je opäť možné využiť autobusy, ktoré odídu z Melocíka o 14:30 hod., uviedla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lenka Záteková.

Vytvorené: 10.02.2015 | čítať celý článok

Výstava detských prác Vianoce očami detí zdobila výstavné priestory Kysuckého múzea v Čadci

Výstava detských prác Vianoce očami detí zdobila výstavné priestory Kysuckého múzea v Čadci

Čadca 10.02.2015 - Aj keď je už dávno po Vianociach, chceli by sme sa k ním vrátiť. Kysucké múzeum v Čadci za posledné obdobie pripravilo pre pedagogické zariadenia za posledné roky pri príležitosti vianočných sviatkov v poradí už štvrtú súťažnú výtvarnú výstavu. Od prvého decembra 2014 zdobili výstavné priestory Kysuckého múzea v Čadci výtvarné práce detí,  nielen z regiónu Kysúc ale aj zo Žiliny a Trenčína. Výtvarná súťažná výstava sa niesla pod názvom „Vianoce očami detí“ a zapojilo sa do nej dvadsaťjeden školských zariadení, z toho jeden detský domov a päť základných umeleckých škôl. Celkom bolo vystavených vyše štyristopäťdesiat  detských výtvarných prác, ktoré mali návštevníci možnosť vidieť až do konca mesiaca januára 2015.

Vytvorené: 10.02.2015 | čítať celý článok