Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Osobnosti regiónu Kysuce

MUDr. Marec Jozef

Titul: MUDr. MUDr.  Marec Jozef
Priezvisko: Marec
Meno: Jozef
Profil: lekár, spisovateľ
Rodninný stav: ženatý
Narodený(á): 19.04.1958
Národnosť: slovenská
Bydlisko: Čadca
E-mail: bimacek@centrum.sk
Ďalšie informácie:

Jozef Marec sa narodil 19. apríla 1958 v Turzovke. Povolaním detský lekár, ktorý sa predovšetkým venuje hendikepovaným deťom a ich zaradeniu do spoločnosti. V súčasnosti pracuje ako zástupca primátora v meste Čadca a od začiatku roka 2008 i ako primár detského oddelenia v Kysuckej nemocnici v Čadci.

Literárne začal tvoriť pomerne neskoro. Debutoval ako 44 - ročný zbierkou vrchárskych próz pod nárečovým názvom Bimaček (2002), odvtedy vydal ďalšie tri podobné zbierky Bimak (2003), Urnovisko (2004), Vrstevnice (2005). Všetky štyri zbierky sú obohatené ilustráciami akademického maliara Ondreja Zimku.

Jozef Marec nezaprie v sebe lekára, o čom svedčí i zbierka esejí a úvah o zdraví pod názvom Dobrého zdravia vinšujem, ktorú vydal pre svojich nadšencov roku 2003.

Je aktívnym ochranárom prírody, vášnivým turistom, vrchárskym nadšencom. So svojimi zážitkami sa pravidelne delí v regionálnej tlači.

Vydaním zbierky rozprávok a povestí z Kysúc Poďme sa báť! (2006), vyhovel svojim detským kamarátom, s ktorými sa zúčastňuje pravidelných besied a hlavne čarovných nocí Hansa Christiana Andersena v Kysuckej knižnici. Rozprávkový svet mu učaroval, vďaka tomu, že jeho rodné Kysuce sú bohaté na ústne rozprávačské tradície. Vydal druhú zbierku rozprávok o vílach Vili víly vence (2007). Na posledných dvoch knihách má podiel i mladá talentovaná výtvarníčka Michaela Veličková.

Môžeme teda tvrdiť, že Jozef Marec nie je len vynikajúcim detským lekárom, ale zaiste i fenomenálnym súčasným autorom.