
Čadca 17.12.2012 - Primátor mesta Čadca označil niekoľkomiliónový projekt separovaného zberu bývalého vedenia za chybný: „Zdedil som veľký projekt, čo sa týka financií, ale zdedil som aj jeho absolútne nedostatky.“ Napriek tomu samospráva v danom projekte naďalej pokračuje a finančné prostriedky z EÚ plne využíva.
Projekt Integrované riešenie nakladania s komunálnym odpadom v hodnote viac ako 2 milióny eur začala radnica realizovať v roku 2009. Prostredníctvom mimorozpočtových zdrojov mala byť dobudovaná infraštruktúra odpadového hospodárstva v meste. Konkrétne malo ísť o kúpu uzamykateľných kontajnerov na jednotlivé komodity, vozidiel s lepšou dostupnosťou v teréne, zabezpečenie techniky, zberových nádob na biologicky rozložených odpadov a zakúpenie drvičov a kompostérov. Podľa zverejnených informácii na stránke mesta mal byť projekt separovaného zberu ukončený v roku 2011.
Radnica tvrdí, že podstatná časť projektových prác bolo zrealizovaná až v roku 2011. Primátor Milan Gura: „Zrealizoval sa Plán rozmiestnenia kontajnerov, ktorý sa mal zrealizovať už v roku 2010, ak nie aj skôr. Súčasného vedenia sa dotýkalo obstarávanie dvoch náročných nadlimitných zákaziek, ktoré sa museli viackrát dopĺňať.“
Tvrdenia o chybnom projekte odborníci odmietajú
Tvrdenia primátora ale odmietajú zamestnanci, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii projektu. Podľa ich vyjadrení, Plán rozmiestnenia kontajnerov závisel od kúpy výpočtovej techniky a špecializovaného programu, ktoré zakúpilo z projektu až súčasné vedenie. „Ak by bol projekt chybný, ministerstvo by projekt neschválilo a mesto by nedostalo žiadne mimorozpočtové zdroje. Prípadne by musel byť podpísaný dodatok, ktorý by zásadným spôsobom projekt menil“, doplnil Ľubomír Vojár, bývalý pracovník mesta, ktorý bol pri projekte od jeho začiatku. Radnica ale takýmto dodatkom nedisponuje. Podľa jeho slov bol projekt po odbornej a technickej stránke bezchybný. „Ak by bol projekt chybný, súčasné vedenie by v projekte nemohlo pokračovať bez zmien zmluvy, ktoré by museli byť ale písomné. Takéto dodatky ale neexistujú,“ dodal Vojár.
Dehonestáciou kvalitných projektov sa tak primátor mesta asi snaží zakryť svoju neschopnosť pritiahnuť do rozpočtu mesta projekt, ktorý by sa im kvalitou či objemom mimorozpočtových financií mohol rovnať.
Jediné dodatky, ktoré boli zo strany radnice podpísané, sa týkali časového posunu. Takéto konanie ale chybné podľa Vojára nebolo. „Zmeny časového posunu a presun medzi položkami sú bežné aj v rámci iných zrealizovaných projektoch v iných mestách“.
V roku 2011 bol projekt ukončený a mesto Čadca vďaka práci bývalého vedenia mohlo z EÚ čerpať mimorozpočtové zdroje. foto: ilustračné.
Súvisiace články:
Čadčania môžu kompostovať. 1 000 biokompostérov bude rozmiestnených pri rodinných domoch
Separovanie v Čadci bude efektívnejšie, z odpadu môže byť chodník i teplo
Pokrok Čadce v oblasti separovaného zberu ocenil aj odborník z organizácie Priatelia Zeme
Čadca má nové zberné sklolaminátové kontajnery na sklo
Vývoj separovaného zberu v meste Čadca