Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý (z latinského názvu Dama dama) je jeden z našich najkrajších cicavcov z čeľade jeleňovité. Jeho pôvod siaha do stredomorskej oblasti, avšak u nás ho stretávame prevažne na pahorkatinách. Poznávacími znakmi sú krásne parohy oblé pri koreni, a hore sa rozvetvujú do predĺženej plochej lopatky s menšími výbežkami po okraji.

Daniel škvrnitý je v porovnaní s jeleňom menší a síce dorastá do  dĺžky 1,7 m a do výšky 90 cm, a má kratšie tenšie nohy ako jeleň, silnejší trup, a kratší krk. Zaujímavosťou daniela škvrnitého je jeho častá zmena v sfarbení buď podľa veku alebo podľa ročného obdobia.
V letnom období má daniel na vrchnej časti stehien a na chvoste sfarbenie do hnedočervena, na spodnej a vnútornej strane strane nôh biele sfarbenie, a v okolí pysku a očí má tmavé krúžky. Srsť na chrbte je pri korienkoch biela, v strednej časti hnedo červená, a na končekoch tmavá až čierna.
V zimnom období sa jeho sfarbenie mení v okolí hlavy a krku na hnedošedé, chrbtová časť sa sfarbuje do čierna, a spodná časť tela je popolavá. S výnimkou sa môžeme stretnúť u jedincov daniela v bielom prevedení, tie farbu po celý rok nemenia,  na zimu sa len srsť predĺži.

Daniel škvrnitý je plachý, no svojou rýchlosťou sa vyrovná jeleňovi, avšak rozdiel tu predsa je a to v spôsobe behu, nakoľko daniel pridvihuje v cvale vyššie nohy. Jeho chôdza tak pôsobí oveľa ladnejšie a dokáže sa prehopnúť aj cez 2m vysokú prekážku, no nieje ani zlý plavec.

Zdržiava sa a žije vo väčších, prípadne menších stádach, človeka však neobľubuje, zato je vďačným zvieraťom na chov v obore a na Slovensku bola dokonca jedna z najväčších obor v európe.

Daniel Škvrnitý sa radí medzi živočíchy zo skupiny dvojstranovcov, podkmeňa stavovcov, nadtriedy čeľustnatcov, a ďalej ho radíme medzi párnokopytné štvornohé cicavce - prežúvavce, čeľaď jeleňovitých a danielovitých.


Fotogaléria k článku :

daniel-skvrnity-dama-dama-2008-2.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-3.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-4.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-5.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-6.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-7.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-8.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-9.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-10.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-11.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-12.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-13.jpg
daniel-skvrnity-dama-dama-2008-14.jpg

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 16.10.2008 | Čitateľov: 7650