Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Fauna regiónu Kysuce

Ježko bežko - jesenné stretnutia na záhrade

Ježko bežko - jesenné stretnutia na záhrade

Kysuce 25.10.2012 - Pod kôpkou lístia opadaného zo stromov pripravujúcich sa na jesenný šat sa v podvečernom slniečku vyhrieval ježko. Keďže sme ho vytiahli z teplého peliešku, nechcelo sa mu cupitať. Okamžite však na seba upútal pozornosť všetkých okolo. Ochotne poskytol fototermín, no kým sme porovnávali fotky, stačilo mu pár sekúnd na to, aby sa vyparil.

Vytvorené: 25.10.2012 | čítať celý článok

Pásikavec dvojzubý Cordulegaster bidentata

Pásikavec dvojzubý Cordulegaster bidentata

Pásikavec dvojzubý - Cordulegaster bidentata - táto vážka obýva skôr potoky a potôčiky v lesnom prostredí s užším korytom a nižšou hladinou v nadmorskej výške 400 - 900 m. n m.. Pásikavec dvojzubý má jasne vymedzené teritórium, na ktorom akoby hliadkoval. Poletuje a loví v blízkosti lesných tokov, pričom si na odpočinok vyhľadáva preslnené miesta s vegetáciou. Ide o Chránený druh národného významu.

 

Vytvorené: 02.08.2011 | čítať celý článok

Volavka biela - Egretta alba

Volavka biela - Egretta alba

Kyscký Liestovec : V uplynulých dňoch sme zaznamenali na rieke Kysuca výskyt volavky bielej, blízkej príbuznej volavky popolavej, ktorá naše teritóriá navštevuje pomerne často. Volavka biela je je vzrastovo menšia ako volavka popolavá,  dorastá do dĺžky tela: 90 - 100 cm, rozpätie krídel : 140 - 160 cm a váži od 700 do 1600 g. Má dlhý a tenký krk a silno žltý zobák. Počas hniezdenia jej narastajú na zadnej časti tela dlhé pierka. Je ľahko zameniteľná s volavkou striebristou, avšak tá má žlté prsty.

Vytvorené: 12.01.2010 | čítať celý článok | Čitateľov: 3551

Labuť veľká - Cygnus olor

Labuť veľká - Cygnus olor

Labuť veľká (lat. Cygnus olor) sa rozšírila do mnohých európskych krajín v období 16. a 17. storočia. V tom čase sa chovali predovšetkým v zajatí. Dnes však labute poznáme ako polokrotké vtáky, ktoré žijú vo voľnej prírode. Typickým pre labuť veľkú je čierny čelový hrbolček na koreni zobáka, ktorý je zvlášť výrazný u samcov na jar v čase párenia. Labute veľké sú rozprávkovo pôvabné vtáky. Ich siluety poznáme z hladiny mnohých jazier, rybníkov a riek. Najmä v zime ich často vídavame v ústiach riek. V tomto období ich snehobiele perie získava aj popolavú farbu.

Vytvorené: 02.01.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 28879

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý (z latinského názvu Dama dama) je jeden z našich najkrajších cicavcov z čeľade jeleňovité. Jeho pôvod siaha do stredomorskej oblasti, avšak u nás ho stretávame prevažne na pahorkatinách. Poznávacími znakmi sú krásne parohy oblé pri koreni, a hore sa rozvetvujú do predĺženej plochej lopatky s menšími výbežkami po okraji.

Vytvorené: 16.10.2008 | čítať celý článok | Čitateľov: 8288

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Na Kysuciach je rozšíreným druhom jež bledý patriaci do čeľade ježovité. Prakticky celé telo, okrem bruška, pokrývajú pichliače, ktoré ho chránia, keď sa v nebezpečenstve zvinie do guľovitého klbka. Jež bledý nemá na tele pruhované pichliače, čo ho trošku sfarbuje do siva, a nemá ani "okuliare" na tvári ako jeho príbuzný jež tmavý. Bruško má sfarbenie do bleda s bielou škvrnou na prsiach, u starších ježov nie je zriedkavé bruško celé belavé.

Vytvorené: 08.10.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 16152

Volavka popolavá - Ardea cinerea

Volavka popolavá - Ardea cinerea

Volavka popolavá (Ardea cinerea) sa na Kysuciach vyskytuje pomerne v hojnom počte, ak uvážime, že na Slovensku žije približne 300-700 párov. Odhad výskytu počtu na Kysuciach je do 10 jedincov. Tie je možné nájsť priamo v okolí toku rieky Kysuca, ako si postáva a prizerá sa na okoloidúci vlak či autá. Volavka popolová je veľmi plachá, a preto Vás nenechá priblížiť veľmi blízko, fotografovanie volaviek, ktoré môžete vidieť na fotografiách, je z rozpätia približne 4 rokov. Na Kysuciach ju stretávam prevažne ako samotára, avšak na rieke Hron, či na Malom Dunaji sme narazili aj na malé kŕdle.

Vytvorené: 11.08.2008 | čítať celý článok | Čitateľov: 10407

Salamandra škvrnitá - Salamandra salamandra

Salamandra škvrnitá - Salamandra salamandraSalamandra škvrnitá (z latinského Salamandra salamandra) je chvostnatý obojživelník z čeľade salamandrovité. Spoznáte ju pomocou nápadných fľakov ktoré má po celom tele, ktoré je mlokovitého vzhľadu. V prírode dorastá až do dĺžky 20 cm. Predná časť hlavy je oválna  a širšia, a zväčša ju pokrývajú nápadné žlté žľazy piškótového tvaru ako aj celé telo. Ostatok tela je sfarbený do tmavomodra až do čierna. Povrch tela je lesklý a studený, pozor, nie však slizký. Vylučuje kožné jedy, ktoré chránia citlivú pokožku aj pred baktériami, plesňami a infekciami, ktoré by mohli obmedziť kožné dýchanie. Salamndra škvrnitá je na Slovensku zaradená medzi zákonom chránené druhy.
Vytvorené: 24.07.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 15970
« predchádzajuca | nasledujúca »