Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Príroda

Ježko bežko - jesenné stretnutia na záhrade

Ježko bežko - jesenné stretnutia na záhrade

Kysuce 25.10.2012 - Pod kôpkou lístia opadaného zo stromov pripravujúcich sa na jesenný šat sa v podvečernom slniečku vyhrieval ježko. Keďže sme ho vytiahli z teplého peliešku, nechcelo sa mu cupitať. Okamžite však na seba upútal pozornosť všetkých okolo. Ochotne poskytol fototermín, no kým sme porovnávali fotky, stačilo mu pár sekúnd na to, aby sa vyparil.

Vytvorené: 25.10.2012 | čítať celý článok

Najkrajšie hríby sú z Kysúc a strážia ich medvede

Najkrajšie hríby sú z Kysúc a strážia ich medvede

Nová Bystrica 19.10.2012 - Mizerný hubársky rok na Kysuciach zapríčinil, že až do príchodu jesene som chodil so lesa len relaxovať a naplno som sa venoval foteniu a psíkovi. Lístky na stromoch už žltú a obchod s bielym mäsom na Kysuciach (predaj hríbov smrekových) sa ako každoročne rozbehol. Cestu 1/11 pri Krásne nad Kysucou lemujú predavači, a dráždia vodičov kapitálnymi úlovkami. Nevydržal som.

Vytvorené: 19.10.2012 | čítať celý článok

Pásikavec dvojzubý Cordulegaster bidentata

Pásikavec dvojzubý Cordulegaster bidentata

Pásikavec dvojzubý - Cordulegaster bidentata - táto vážka obýva skôr potoky a potôčiky v lesnom prostredí s užším korytom a nižšou hladinou v nadmorskej výške 400 - 900 m. n m.. Pásikavec dvojzubý má jasne vymedzené teritórium, na ktorom akoby hliadkoval. Poletuje a loví v blízkosti lesných tokov, pričom si na odpočinok vyhľadáva preslnené miesta s vegetáciou. Ide o Chránený druh národného významu.

 

Vytvorené: 02.08.2011 | čítať celý článok

Prvá výstava v Spoločnej prírodovednej expozícií o jedoch v prírode

Prvá výstava v Spoločnej prírodovednej expozícií o jedoch v prírode

Čadca (8.4.2010) - O jedoch v prírode z ríše zvierat i rastlín sa môžete dozvedieť na prvej výstave v Spoločnej prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou. Výstava „Jed v prírode“ sa na obdobie od 12. apríla do 30. júna 2010 stane súčasťou expozície prezentujúcej faunu a flóru severozápadného Slovenska. „Informatívny charakter výstavy predstavuje jej panelová časť, kde sa návštevníci dozvedia viac o jedovatých druhoch rastlín, o rastlinách spôsobujúcich alergické stavy, o rastlinách zneužívaných ako omamné drogy, či o najrozličnejších živočíšnych jedoch. Cieľom výstavy je priblížiť jedy vyskytujúce sa nielen v našej prírode, ale aj exotické, s ktorými sa môžeme stretnúť napríklad na dovolenkách v zahraničí.“ povedala k pripravovanej výstave Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci. Výstava vznikla spoluprácou Kysuckého múzea v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Vytvorené: 08.04.2010 | čítať celý článok

Volavka biela - Egretta alba

Volavka biela - Egretta alba

Kyscký Liestovec : V uplynulých dňoch sme zaznamenali na rieke Kysuca výskyt volavky bielej, blízkej príbuznej volavky popolavej, ktorá naše teritóriá navštevuje pomerne často. Volavka biela je je vzrastovo menšia ako volavka popolavá,  dorastá do dĺžky tela: 90 - 100 cm, rozpätie krídel : 140 - 160 cm a váži od 700 do 1600 g. Má dlhý a tenký krk a silno žltý zobák. Počas hniezdenia jej narastajú na zadnej časti tela dlhé pierka. Je ľahko zameniteľná s volavkou striebristou, avšak tá má žlté prsty.

Vytvorené: 12.01.2010 | čítať celý článok | Čitateľov: 3551

Labuť veľká - Cygnus olor

Labuť veľká - Cygnus olor

Labuť veľká (lat. Cygnus olor) sa rozšírila do mnohých európskych krajín v období 16. a 17. storočia. V tom čase sa chovali predovšetkým v zajatí. Dnes však labute poznáme ako polokrotké vtáky, ktoré žijú vo voľnej prírode. Typickým pre labuť veľkú je čierny čelový hrbolček na koreni zobáka, ktorý je zvlášť výrazný u samcov na jar v čase párenia. Labute veľké sú rozprávkovo pôvabné vtáky. Ich siluety poznáme z hladiny mnohých jazier, rybníkov a riek. Najmä v zime ich často vídavame v ústiach riek. V tomto období ich snehobiele perie získava aj popolavú farbu.

Vytvorené: 02.01.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 28878

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý - Dama dama

Daniel škvrnitý (z latinského názvu Dama dama) je jeden z našich najkrajších cicavcov z čeľade jeleňovité. Jeho pôvod siaha do stredomorskej oblasti, avšak u nás ho stretávame prevažne na pahorkatinách. Poznávacími znakmi sú krásne parohy oblé pri koreni, a hore sa rozvetvujú do predĺženej plochej lopatky s menšími výbežkami po okraji.

Vytvorené: 16.10.2008 | čítať celý článok | Čitateľov: 8288

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Na Kysuciach je rozšíreným druhom jež bledý patriaci do čeľade ježovité. Prakticky celé telo, okrem bruška, pokrývajú pichliače, ktoré ho chránia, keď sa v nebezpečenstve zvinie do guľovitého klbka. Jež bledý nemá na tele pruhované pichliače, čo ho trošku sfarbuje do siva, a nemá ani "okuliare" na tvári ako jeho príbuzný jež tmavý. Bruško má sfarbenie do bleda s bielou škvrnou na prsiach, u starších ježov nie je zriedkavé bruško celé belavé.

Vytvorené: 08.10.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 16152
« predchádzajuca | nasledujúca »