Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor

Na Kysuciach je rozšíreným druhom jež bledý patriaci do čeľade ježovité. Prakticky celé telo, okrem bruška, pokrývajú pichliače, ktoré ho chránia, keď sa v nebezpečenstve zvinie do guľovitého klbka. Jež bledý nemá na tele pruhované pichliače, čo ho trošku sfarbuje do siva, a nemá ani "okuliare" na tvári ako jeho príbuzný jež tmavý. Bruško má sfarbenie do bleda s bielou škvrnou na prsiach, u starších ježov nie je zriedkavé bruško celé belavé.

Vychádza za potravou prevažne v noci a pri jej vyhľadávaní vydáva rozličné fuňavé zvuky. Dosahuje váhu 400-900 g, dorastá do dĺžky od 190 do 270 mm, chvost 10 až 40 mm. Dožíva sa okolo 8 až 10 rokov, žije samotárskym životom. V zime ulíha na zimný spánok trvajúci 4-6 mesiacov pričom jeho telesná teplota klesá až na 2 °C. Párenie prebieha v mesiacoch marec - jún. mláďatá sa rodia za sedem týždňov, sú slepé a bez pichliačov, tie narastajú hneď ďalší deň.

Jež bledý žije prevažne v lesovitých oblastiach, nepohrdne však ani parkom či záhradami. Je zákonom chránený. Avšak každodenne sme takmer svedkami úmrtia mnohých jedincov na cestách pod kolesami áut.

foto : -fki-


Fotogaléria k článku :

jez-bledy-vychodoeuropsky-erinaceus-08-1.jpg
jez-bledy-vychodoeuropsky-erinaceus-08-2.jpg
jez-bledy-vychodoeuropsky-erinaceus-08.jpg

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 08.10.2008 | Autor: Kysuce | Čitateľov: 14753