Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kultúra a podujatia

Stretnutie rodákov Harvelky a Riečnice 2016

Stretnutie rodákov Harvelky a Riečnice 2016

Nová Bystrica 27.06.2016 - Rodáci a Obec Nová Bystrica Vás srdečne pozývajú na Stretnutie rodákov Harvelky a Riečnice pri Kaplnke Božského Srdca Ježišovho v Harvelke, ktoré sa uskutoční v sobotu 02. júla 2016. Začiatok slávnostnej svätej omše je o 13:00 hod. celebruje Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup. Nasledovať bude kultúrny program a občerstvenie. Zabezpečený bude  autobusový spoj, ktorý pôjde o 11:30 hod. po zástavkách od Stará Bystrica nám. - Harvelka a späť po kultúrnom programe.

Vytvorené: 27.06.2016 | čítať celý článok

Jánske zvyky na Kysuciach: Pálenie svätojánskych ohňov v nedeľu v skanzene vo Vychylovke

Jánske zvyky na Kysuciach: Pálenie svätojánskych ohňov v nedeľu v skanzene vo Vychylovke

Na svätého Jána - deň letného slnovratu 24. júna - sa sústreďovalo aj na Kysuciach veľa zvykov a povier. Jánske zvyky tu boli odjakživa spojené s pálením svätojánskych ohňov  na kopcoch v predvečer svätého Jána. Bol to jeden z najstarších zvykov, ktorý sa zachoval ešte dodnes. Zvyky a povery, spojené s týmto dňom, boli v jednotlivých oblastiach Kysúc odlišné, no oheň bol všade prejavom Božej prítomnosti a ochrany človeka a jeho duše. Oheň mal po celý rok chrániť ľud pred nadprirodzenými bytosťami - vílami, vodníkmi, duchmi a bosorkami. 

Vytvorené: 23.06.2016 | čítať celý článok

Dni kultúry Nová Bystrica 2016 už tento víkend

Dni kultúry Nová Bystrica 2016 už tento víkend

V dňoch 24. až 26. júna 2016 sa uskutoční podujatie pod názvom Dni kultúry Nová Bystrica 2016.
Piatok 24. júna
od 19:00 hod. Rockový koncert, vystúpia skupiny: GLADIATOR, Kabát Revival, Bod omylu, All against nothing, Bez pochýb, do 04:00 hod. DJ MAYO
vstupné: predpredaj 5,-€, na mieste 7,-€/osoba, akcia v predpredaji 4+1vstupé zdarma
Predpredaj vstupeniek: Dom kultúry Nová Bystrica, Turistické centrum POD ORLOJOM Stará Bystrica

Vytvorené: 21.06.2016 | čítať celý článok

Skanzen a Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke sú pýcha celého regiónu Kysúc

Skanzen a Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke sú pýcha celého regiónu Kysúc

Kysuce - región, ktorý v poslednom období patrí  pre turistov medzi  obľúbené  časti severného Slovenska. Nachádzajú sa tu rôzne zákutia a oblasti, ktoré zásluhou šikovných ľudí dostávajú novú tvár a lákajú sem  ľudí nielen z iných kútov Slovenska, z prihraničných štátov, ale aj z iných oblastí Európy. Medzi tieto patrí aj Skanzen Nová Bystrica - VychylovkaHistorická lesná úvraťová železnica, ktoré sú pýchou celého regiónu Kysúc.

Vytvorené: 26.05.2016 | čítať celý článok

Zlatú medailu J. Palárika získalo Medzibrodské kočovné divadlo

Zlatú medailu J. Palárika získalo Medzibrodské kočovné divadlo

Čadca 29. apríla (TASR) - Zlatú medailu Jána Palárika a finančnú cenu obce Raková získalo na 49. ročníku národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby Palárikova Raková Medzibrodské kočovné divadlo Medzibrod za inscenáciu hry Kamila Žišku Páračky u babky Justíny.

Vytvorené: 03.05.2016 | čítať celý článok

V Žilinskom kraji medziročne stúpol počet návštevníkov o 15,1 %

V Žilinskom kraji medziročne stúpol počet návštevníkov o 15,1 %

Žilina 13. apríla (TASR) - Zariadenia cestovného ruchu v Žilinskom kraji v roku 2015 ubytovali 846.508 návštevníkov, čo je oproti roku 2014 nárast o 15,1 % (111.038). Ubytovaných domácich návštevníkov (572.855) medziročne pribudlo o 83.023 (16,9 %) a zahraničných o 28.015, čo predstavuje nárast o 11,4 %. TASR o tom informovala Katarína Holienčíková z odboru informatiky, registrov a informačných služieb pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Žiline.

Vytvorené: 18.04.2016 | čítať celý článok

Fašiangový sprievod masiek mestom Čadca

Fašiangový sprievod masiek mestom Čadca

Fašiangy sú starobylým obdobím, ktoré v ľudovom kalendári symbolizujú prechodové obdobie medzi zimou a jarou. Spájajú sa v nich starobylé archaické slovanské agrárne kulty so stredovekou karnevalovou mestskou tradíciou, ktorá si v ľudovom prostredí našla svoje miesto ako symbol ľudového veselia, zábavy, hodovania, pitia a predovšetkým patrí fašiangovým obchôdzkam v maskách.

Vytvorené: 02.02.2016 | čítať celý článok

Kysucká knižnica v Čadci má otvorené dvere aj pre handicapovaných

Kysucká knižnica v Čadci má otvorené dvere aj pre handicapovaných

Čadca 07.01.2016 - Kysucká knižnica v Čadci dlhodobo sprístupňuje svoje služby všetkým skupinám obyvateľstva, teda aj tým, ktorí sú znevýhodnení či už po stránke zdravotnej alebo sociálnej. Každý rok do svojho plánu zakomponuje podujatia, ktoré sú zamerané na skvalitnenie života, rozvoj osobností a zvýšenie kultúrneho rozhľadu pre jednotlivé skupiny znevýhodnených obyvateľov regiónu a sú prispôsobené ich špecifickým potrebám a záujmom. Vekovo a zdravotne handicapovaní obyvatelia sú zvýhodňovaní aj pri členských poplatkoch za knižnično-informačné služby.

Vytvorené: 08.01.2016 | čítať celý článok