Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Zaujímavosti a pamiatky

Jánske zvyky na Kysuciach: Pálenie svätojánskych ohňov v nedeľu v skanzene vo Vychylovke

Jánske zvyky na Kysuciach: Pálenie svätojánskych ohňov v nedeľu v skanzene vo Vychylovke

Na svätého Jána - deň letného slnovratu 24. júna - sa sústreďovalo aj na Kysuciach veľa zvykov a povier. Jánske zvyky tu boli odjakživa spojené s pálením svätojánskych ohňov  na kopcoch v predvečer svätého Jána. Bol to jeden z najstarších zvykov, ktorý sa zachoval ešte dodnes. Zvyky a povery, spojené s týmto dňom, boli v jednotlivých oblastiach Kysúc odlišné, no oheň bol všade prejavom Božej prítomnosti a ochrany človeka a jeho duše. Oheň mal po celý rok chrániť ľud pred nadprirodzenými bytosťami - vílami, vodníkmi, duchmi a bosorkami. 

Vytvorené: 23.06.2016 | čítať celý článok

Video: Žilinský kraj je "HAPPY"

Video: Žilinský kraj je

Ani Žilinský kraj nezaostáva za svetovými metropolami a regiónmi, pretože využil chytľavý hudobný hit Happy od amerického speváka Pharrella Williamsa na natočenie propagačného videa. V klipe sa objavia atraktívne turistické destinácie v rámci celého Žilinského kraja. Záznamy sa natáčali samostatne v každom z piatich historických regiónov kraja - Liptov, Horné Považie, Turiec, Orava a Kysuce.

Vytvorené: 01.05.2014 | čítať celý článok | Čitateľov: 4500

Video: Templári prídu v nedeľu do Radole + program Letných Radoľských slávností

Video: Templári prídu v nedeľu do Radole + program Letných Radoľských slávností

Letné Radoľské slávnosti - V sobotu 14. júla 2012 sa na ihrisku v Riekach uskutoční tradičný futbalový turnaj ,, O pohár starostu obce Radoľa" aj s medzinárodnou účasťou. O pohár starostu obce Radoľa budú hrať mužstvá: ŠK Radoľa, TJ Sokol Hrádek (ČR), LKS Ochaby 96 (PL) a Kotrčina Lúčka-MŠK Žilina ,,B“. Program turnaja je nasledovný:

Vytvorené: 12.07.2012 | čítať celý článok

Žilinský samosprávny kraj opravuje kultúrne pamiatky aj na Kysuciach

Žilinský samosprávny kraj opravuje kultúrne pamiatky aj na Kysuciach

Kysuce 21.02.2012 - Kultúrne pamiatky sú neoddeliteľnou súčasťou histórie Žilinského kraja. Máloktorý región na Slovensku sa môže pochváliť takým množstvom kultúrnych pamiatok ako Žilinský samosprávny kraj. Prostredníctvom svojich kultúrnych inštitúcii spravuje viac ako sedemdesiat historických pamiatok.

Vytvorené: 21.02.2012 | čítať celý článok

Beskydsko-javornícku lyžiarsku magistrálu už testujú

Beskydsko-javornícku lyžiarsku magistrálu už testujú

Turzovka 11.01.2012 - Pre Kysuce potrebné turistické lákadlo bude bezpochyby  Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála, ktorá už má za sebou etapu realizácie úpravy trasy, značenia a umiestnenia drobných stavieb. Žilinský samosprávny kraj v súčasnosti sa na trase vykonáva skúšobné jazdy strojov na úpravu bežeckej stopy. Prvá skúšobná jazda bola uskutočnená v sobotu 07.01.2012. Prvým testovaným úsekom bola trasa od Melocíka smer Makov - Kasárne a upravilo sa približne prvých 15 km trasy.

Vytvorené: 11.01.2012 | čítať celý článok

Pod hradom Strečno vyrastie stredoveká dedina a priblíži život vtedajšieho ľudu

Pod hradom Strečno vyrastie stredoveká dedina a priblíži život vtedajšieho ľudu

02.05.2011 - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) začal realizovať ďalší úspešný europrojekt, ktorý prispeje k zveľadeniu a zatraktívneniu Hradu Strečno. Projekt „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ je jedným z 9 projektov, ktoré začína v tomto období ŽSK realizovať. Vernisáž výstavy k projektu sa konala 1.mája na Hrade Strečno. Pri tejto príležitosti predseda ŽSK Juraj Blanár spolu so starostkou obce Ślemień Malgoržetou Pepek slávnostne odhalil maketu stredovekej dediny so siluetou Hradu Strečno. „Tento projekt je príkladom veľmi dobrej spolupráce a bude mať prínos nielen pre Považské múzeum, ale i pre Žilinský kraj. Teší ma, že prispeje k zvýšeniu atraktívnosti Hradu Strečno, ktorý ročne priláka viac ako 60 tis. návštevníkov,“ povedal J. Blanár.

Vytvorené: 03.05.2011 | čítať celý článok

Poklad 1658 strieborných mincí z Horelice

Poklad 1658 strieborných mincí z Horelice

Poklad 1658 strieborných mincí, uložených v hlinenom krčahu, našiel Jozef Kubica na konci marca roku 2000 v Čadci v prímestskej časti Horelica. Najstaršou mincou je denár Mateja Korvína z r. 1489, najmladšou je 3-grajciar Leopolda I. z roku 1677.

Vytvorené: 23.02.2011 | čítať celý článok

Peter Jilemnický sa vrátil na Kysuce

Peter Jilemnický sa vrátil na Kysuce

Čadca 06.12.2010 - Peter Jilemnický - spoluzakladateľ socialistickej literatúry a priekopník socialistického realizmu na Slovensku. Od roku 1923 pôsobil aj na Kysuciach ako učiteľ obecnej školy vo Svrčinovci. Peter Jilemnický spracoval umelecky svoje zážitky z pôsobenia na Kysuciach a Čadci v dvoch románoch „Víťazný pád“ a „Pole neorané“. Niekoľko rokov stála socha Petra Jilemnického na verejnom priestranstve pri dome kultúry v Čadci. Odstránili ju po roku 1989 nástupom novej vládnucej garnitúry. V dôsledku spoločenských zmien a rýchleho nasadenia demokracie bola socha uznesením mestského zastupiteľstva  (1990-1994 pôsobil ako primátor dnešný poslanec MZ v Čadci Peter Glasnák) „barbarsky“ odstránená a predaná do depozitu Technických služieb v Čadci. Po niekoľko rokov zostal na jej mieste len neupravený park.

Vytvorené: 06.12.2010 | čítať celý článok
« predchádzajuca | nasledujúca »