Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Zaujímavosti a pamiatky

V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke natáčali opäť filmári

V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke natáčali opäť filmári

Čadca (17. februára 2009) - Ani nie týždeň po návšteve tvorivej skupiny Českej televízie zavítal do Múzea kysuckej dediny ďalší televízny štáb - tentoraz z STV Banská Bystrica. Skupina tvorcov pod vedením dramaturgičky Drahomíry Kyslanovej tu natáčala ďalšiu časť relácie "Cestovanie v čase". V rámci "Televíkendu", magazínu o cestovnom ruchu, turistike, horolezectve, horských a extrémnych športoch tak budú môcť diváci verejnoprávnej televízie sledovať dokument o kysuckej prírode a tradíciách. Okrem zasneženej drevenej architektúry v ňom uvidia niektoré zo vzácnych zbierok Kysuckého múzea viažuce sa k drotárstvu, interiér tzv. Drotárovho domu a predstaví sa v ňom aj jeden z novodobých adeptov nadväzujúcich na toto dávne remeslo - Peter Hlavatovič z Kysuckého Nového Mesta. Nebude chýbať ani unikátna Zlatá kniha Drotárie, ktorá bude čoskoro slávnostne inštalovaná v KM, ako aj rozprávanie známeho kysuckého poeta a znalca hôr Martina Kolembusa z Lodna.

Vytvorené: 17.02.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4445

Čadca pripravuje bezplatné klzisko pre všetkých

Čadca pripravuje bezplatné klzisko pre všetkých

Dom kultúry v spolupráci so ZZO Čadca, ZO Hasičského zboru Čadca a mestom Čadca, zrealizoval nainštalovanie ľadovej plochy na Matičnom námestí, pri Mestskom kultúrnom stredisku ako jedno z vianočných prekvapení mesta pre obyvateľov Čadce. Klzisko bude môcť využívať široká verejnosť zdarma. Základy ľadovej plochy sú položené, čaká sa len na mrazivé zimné počasie, ktoré zabezpečí ľadovú plochu.

Vytvorené: 28.11.2008 | čítať celý článok | Čitateľov: 2904

Vlakom na púť na horu Živčáková

Vlakom na púť na horu Živčáková

Turzovka - 15.9.2008 na sviatok Sedembolestnej P. Márie sa bude konať každoročná púť na Horu Živčáková, kde sa uskutoční aj sv. omša v kaplnke o 12.00 h. Viac o Hore Živčák a známom pútnickom mieste sa dočítate tu : POSELSTVÍ Z TURZOVKY. Pri tejto príležitosti sa Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. rozhodla posilniť dopravu priamym vlakom na trase Žilina - Turzovka zast.

Vytvorené: 04.09.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 6894

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa je jedna z významnejších historických pamiatok v regióne Kysuce. Na základe poznatkov historického výskumu dnes radíme kaštieľ respektíve vznik jeho najstaršej časti približne do druhej polovice 16. storočia. Jednalo sa o obytnú štvorcovú dvojpodlažná budovu. Kaštieľ Radoľa bol pri rozširovaní majera prestavaný asi v druhej polovici 17. storočia.

Vytvorené: 04.07.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 6191

Čadca - Bukovský minerálny prameň prešiel rekonštrukciou

Čadca - Bukovský minerálny prameň prešiel rekonštrukciouČadca - tlačová správa : V piatok 16.5.2008 sa v Čadci v Bukovskej doline symbolicky otvoril zrekonštruovaný Bukovský prameň, ktorý bude dôstojne slúžiť obyvateľom mesta i turistom. Na malej slávnosti, ktorou toto dielo oficiálne odovzdali do služieb verejnosti sa zúčastnili predstavitelia investorských organizácií, primátor mesta Čadca Ing. Jozefa Vražel a riaditeľ Lesného Závodu Čadca Ing. Alojz Riško. Na území mesta sa nachádzajú tri významné prírodné pamiatky : skalné gule v Megonkách, Vojtovské pramene a Bukovský prameň.
Vytvorené: 22.05.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 4194

Prírodná pamiatka Bukovský minerálny prameň - vajcovka

Prírodná pamiatka Bukovský minerálny prameň - vajcovkaPrírodná pamiatka Bukovský minerálny prameň ľudovo nazývaný aj "vajcovka" sa nachádza v meste Čadca v lokalite Bukov v údolí Bukovského potoka, asi 1km od centra. Cestou môžete "ochutnať" aj upravený prameň vytekajúci spod kaplnky po ľavej strane na začiatku Bukova.
Vytvorené: 21.05.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 11278

Vodná nádrž Nová Bystrica - Vychylovka

Vodná nádrž Nová Bystrica - Vychylovka

Vodná nádrž Nová Bystrica - Vychylovka sa rozprestiera v SZ časti Slovenskej republiky, v Bystrickej doline, v Žilinskom kraji. Patrí do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorá pozostáva z dvoch častí: západnej javorníckej a východnej beskydskej. Západnú časť tvoria Javorníky, Turzovská vrchovina a Moravsko - sliezske Beskydy. Východnú časť tvoria Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina a Oravské Beskydy. Beskydská časť, v ktorej je situovaná aj Vychylovka, je charakteristická striedaním sa dolín a horských chrbtov. Doliny sú užšie, svahy strmšie ako v javorníckej časti. Zarezané sú v striedajúcich sa súvrstviach treťohorných ílovcov a pieskovcov (flyš). Sú bohaté na vodu a často dochádza k zosuvom pôdy.

Vytvorené: 29.04.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 32424

Kysucká brána - archeologická lokalita - Kysuce

V priestore medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom pri Brodne vytvárajú vrchy Rochovica (640m n.m.) a Brodnianka (720 m n. m.) a čiastočne i Malé Vreteno (653 m n. m.) úžinu, ktorou preteká rieka Kysuca. Úžinu vytvorila rieka Kysuca zarezaním do vápencovej kryhy bradlového pásma. Strategická a výhodná poloha tejto úžiny bola známa už ľuďom neskorej doby kamennej (pred 4000 rokmi) čo dokladujú archeologické nálezy z tejto lokality. Rochovica bola opevnená. Na temene vrchu postavil ľud púchovskej kultúry hrádok opevnený valom.

« predchádzajuca | nasledujúca »