Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Trabanty sa zídu v Skanzene Vychylovka

Trabanty sa zídu v Skanzene Vychylovka

Nová Bystrica 14.07.2017 - Všetci milovníci staručkého, ale stále spoľahlivého automobilu značky Trabant, sa opäť stretnú na Kysuciach. Kysucký zraz trabantistov organizuje čadčiansky Trabantklub pre všetkých, ktorí majú radi nostalgiu a chcú si zaspomínať pri stretnutí s trabantami a ich majiteľmi. V sobotu 15. júla 2017 preto srdečne pozývame návštevníkov do Skanzenu Vychylovka - Nová Bystrica na XVI. ročník celoslovenského Trabantzrazu, ktorý sa uskutoční od 12.30 hod. 

Vytvorené: 14.07.2017 | čítať celý článok

Pás sa mi ovečka okolo chodníčka...

Pás sa mi ovečka okolo chodníčka...

Na Kysuciach sa salašníctvo rozšírilo v 16. a 17. storočí. Každý bača bol pyšný na svoju palicu, valašku a fujaru. Palica pomáhala pri pochôdzkach za ovcami, valaškou sa bránil proti divej zveri v horách – vlkom a medveďom. No a na fujare vyhrával svoju túžbu, žiaľ i radosť zo života.“
Čadca / Nová Bystrica 14.07.2017 - Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica na nedeľu 23. júla 2017 celodenný kultúrny program venovaný ovčiarskemu remeslu. Počas podujatia môžete vidieť strihanie oviec a prezentáciu tradičných jedál pripravovaných priamo v objektoch na dobových peciach. O 13.00 hod. bude svätá omša na pódiu pri objekte Krčma z Korne a o 14. 00 hod. sa Vám so svojim programom predstaví folklórny súbor  Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. V ponuke je aj jazda  na Historickej lesnej úvraťovej železnici.

Vytvorené: 14.07.2017 | čítať celý článok | Čitateľov: 1366

Dni kultúry Nová Bystrica 2017 - vystúpia NO ONE, HRDZA, HEX a veľa iného

Dni kultúry Nová Bystrica 2017 - vystúpia NO ONE, HRDZA, HEX a veľa iného

Nová Bystrica 15.06.2017 - Srdečne Vás pozývame na podujatie Dni kultúry, ktoré sa uskutoční v obci Nová Bystrica v dňoch 23.-25.06.2017.

Vytvorené: 15.06.2017 | čítať celý článok

Pozvánka na Fašiangový sprievod mestom Čadca

Pozvánka na Fašiangový sprievod mestom Čadca

Čadca 21.02.2017 - Fašiangy - symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Fašiangové obdobie začína od Troch kráľoch a končí v utorok, deň pred Popolcovou stredou, ktorou začína obdobie štyridsaťdňového pôstu bez zábav, tancovačiek a svadieb. Fašiangové obdobie vyvrcholí tradičným fašiangovým sprievodom masiek a symbolickým pochovávaním basy. V utorok, 28. februára 2017 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina zo Zborova nad Bystricou tradičným Fašiangovým sprievodom mestom Čadca.

Vytvorené: 21.02.2017 | čítať celý článok

VI. stretnutie heligonkárov na podujatí Heligónka spieva už v nedeľu

VI. stretnutie heligonkárov na podujatí Heligónka spieva už v nedeľu

Nová Bystrica 16.09.2016 - Srdečne Vás pozývame na v poradí šieste stretnutie heligonkárov s názvom Heligónka spieva, ktoré sa uskutoční v nedeľu 18. septembra 2016 v DK Nová Bystrica od 14:00 hod. Heligonkári z rôznych kútov Slovenska i zahraničia Vám predvedú svoje umenie a potešia srdcia priaznivcom heligónky a ľudovej tvorby. Vstupné: 1,-€ / osobu. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Vytvorené: 16.09.2016 | čítať celý článok

Dni kultúry v obci Nová Bystrica prinesú folklór aj rock

Dni kultúry v obci Nová Bystrica prinesú folklór aj rock

Nová Bystrica 16.09.2015 - Dni kultúry v obci Nová Bystrica sa budú niesť v duchu rockovej soboty a folklórnej nedeľe. Môžete sa tešiť na Old modem, Bezpochýb, All against nothing, Arzén, Michal David revival, V. ročník súťaže Heligónka spieva či vystúpenie folklórnych súborov.

Vytvorené: 16.09.2015 | čítať celý článok

Kováčske remeslo v podaní zručných majstrov z Kysúc už tento víkend v skanzene Vychylovka

Kováčske remeslo v podaní zručných majstrov z Kysúc už tento víkend v skanzene Vychylovka

Nová Bystrica 04.09.2015 - Na nedeľu 6. septembra 2015 Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov prezentačné podujatie, ktoré sa nesie pod názvom „Kováčske remeslo na Kysuciach...“, ktoré sa uskutoční pri  objekte Kováčska vyhňa. Od 11. 00 hod. si návštevníci môžu pozrieť tvorivú prácu zručných majstrov kováčov z Kysúc. Podujatie obohatí svojím  účinkovaním od 13. 00 do 15.30 hod. ľudová hudba folklórneho súboru Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. Počas dňa nebude chýbať tradičná „Kuchyňa starých materí“.

Vytvorené: 04.09.2015 | čítať celý článok

Slovenské rytierske dni Radoľa 2015

Slovenské rytierske dni Radoľa 2015

Žilinský samosprávny kraj opäť pokračuje v organizovaní populárnych rytierskych výprav, ktoré tento rok nesú meno Slovenské rytierske dni 2015. Počas piatich mesiacov navštívime päť historicky významných miest. Témou, ktorú si predstavíme tento rok budú križiacke výpravy proti husitom. Prvé z podujatí sa uskutoční 8. mája 2015 v areáli Kaštieľa Radoľa.

Vytvorené: 07.05.2015 | čítať celý článok
« predchádzajuca | nasledujúca »